O vavříny změří síly stovky jezdců v devíti kategoriích. V mužském cross country se představí i hvězdný Mathieu van der Poel, jenž letos sbírá jeden triumf za druhým.

Fenomenální Nizozemec v Brně hodlá potřetí ovládnout evropský šampionát, dvakrát se radoval v cyklokrosu. „Je to nastupující hvězda a hlavně univerzální cyklista. Přijedou se na něj podívat jak fandové silnice, tak cyklokrosu. Umí na všech kolech a to je ten největší tahák pro diváky. Zaujme je napříč disciplínami,“ okomentoval ředitel závodu Lubomír Vidlák čtyřiadvacetiletého šampiona.

Při nejprestižnějším závodě v cross country, který začne v neděli ve tři hodiny odpoledne, bude nizozemské kometě konkurovat také český jezdec Ondřej Cink. „Mistrovství patří mezi nejdůležitější závody. Uskuteční se na domácí půdě, o to mám větší motivaci. Beru to jinak, než kdybychom jeli v zahraničí,“ uvedl bronzový medailista z mistrovství světa i Evropy na horských kolech.

Z úspěšného Nizozemce má Cink respekt. „Na Světovém poháru v Novém Městě van der Poel vyhrál. Bude hodně těžké s ním držet krok,“ uznal osmadvacetiletý cyklista.

Program finálových závodů:

Čtvrtek

11.30 – Masters ženy

13.30 – Masters muži v kategoriích 55+ let

17:00 – finále štafet

Pátek

10.30 – Masters muži 35-39 let a 40-44 let

12.15 – Masters muži 45-49 let a 50-54 let

18.30 – finále v disciplíně Eliminator

Sobota

10.00 – finále cross country juniorek

12.00 – finále cross country juniorů

15.00 – finále cross country žen do 23 let

Neděle

9.30 – finále cross country mužů do 23 let

12:00 – finále cross country žen Elite

15:00 – finále cross country mužů Elite

Kromě Cinka české barvit hájí dalších osmačtyřicet jezdců. Mezi nimi vyčnívá olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. „Jelikož jde o mistrovství v domácích podmínkách, nastoupí široký reprezentační výběr. Závod si vyzkouší i ti, kteří by se jinak do nominace nedostali. Cink je v životní formě a ví to, Kulhavý má bohužel zdravotní problémy,“ sdělil kouč reprezentace Viktor Zapletal.

Domácí závodníci se nemusejí obávat dalšího z hvězdných jezdců. Původně avizovaný Švýcar Nino Schurter, úřadující mistr světa i olympijský vítěz, na jižní Moravu nakonec nepřijede. I bez něj se na start postaví přes 450 závodníků. „Takové číslo jsme čekali, jelikož je termín šampionátu zvolený dobře. Jen mě překvapila menší účast v kategorii masters. Obtížnost cross country je dnes totiž taková, že jedou jen ti, kteří to ve vyšším věku zvládnou. Tahle kategorie bude trochu komornější, čekáme asi dvě stě jezdců,“ podotkl Vidlák.

Cyklisté předvedou své schopnosti v areálu u Anthroposu v brněnských Pisárkách. Pořadatelé jim nachystali tři tratě.

Nejdelší závod pro elitní kategorii mužů i žen a muže do třiadvaceti let měří 4100 metrů. „Závodníkům, které znám, se trať líbí. Postavili jsme ji kompletně uměle a je trvale udržitelná. Při závodě se na ní podmínky nezmění. Jede se hodně po kamenech, což je zase pro někoho složitější. Stávají se na nich horší zranění,“ přiblížil ředitel podniku.

Velká akce přinesla také velké starosti. „Jsme připraveni, ale stále panuje bojová atmosféra a ladíme spoustu věcí. Sice máme k dispozici úžasný areál, budujeme však od píky. Ale vše bude v mašličkách,“ zakončil Vidlák.

JAROSLAV GALBA, MILAN NOVOTNÝ