Letošní mistrovství Evropy v silniční cyklistice v kategorii juniorů a do třiadvaceti let odstartuje již ve čtvrtek v devět hodin v Brně závodem juniorek. Na jihu Moravy budou cyklisté soutěžit v časovce. Na víkend se přesunou do Zlína, kde změří síly v silničním závodě.

Dle původních plánů se mělo celé mistrovství uskutečnit v Brně, organizátoři tu však nenašli trasu pro závodní okruh. „Všude se opravují cesty. V České republice se ostatně jakékoli větší akce pořádají těžko. Člověk nepřejde cestu, aby nemusel skočit přes výmol,“ uvedl místopředseda organizačního výboru Vladimír Krejčí.

Pro závodníky na čas je připravena čtyřiadvacetikilometrová trať mezi Brněnskou přehradou a Kohoutovicemi. Cyklisté vyrazí od břehu nádrže ke Staré dálnici a po ní přímo na jih. Zpět se obrátí až na okraji Kohoutovic, přičemž pro juniorky je trať o polovinu kratší.

Trasa vede členitým terénem, což slibuje vysokou obtížnost závodu. „Je hodně těžká. Na dvanácti kilometrech čekají cyklisty dvě stoupání, což není úplně jednoduché a může se dokonce stát, že ji pojedou jiné typy závodníků, než by nastoupily normálně. Organizátoři připravili tady i ve Zlíně velmi náročnou trať,“ zhodnotil trenér českého výběru Tomáš Konečný.

Jeho svěřence tak čeká odlišný závod, než jakého se zúčastnili na minulém mistrovství v Dánsku. „Trať v Herningu vedla po rovině. To vyhovuje lidem, kteří k časovce jezdí i dráhu a jsou ryzí tempaři. Tady ale rozhoduje i výkonnost ve stoupání a technika. Myslím, že na to máme vhodnější závodníky než na rovinu,“ vyzdvihl Konečný.

Čeští cyklisté se letos můžou opřít také o podporu fanoušků. „Na závod v Brně se těším. Bude skvělé ukázat se před domácími příznivci,“ řekl závodník Richard Holec.

S tím souhlasí i trenér Konečný. „Trať časovky je zvolená dobře. Startuje se téměř přímo na molu na hezkém místě, takže doufám, že nás lidé přijdou podpořit. Fanoušků cyklistiky je spousta,“ uzavřel reprezentační kouč.

JAROSLAV GALBA