Brněnské trio David Kostelecký, Jiří Lipták a Vladimír Štěpán v Moskvě okusí neznámou střelnici. A také netradiční formát soutěže: místo dvou dnů se protáhne na tři. „V pátek střílíme padesát terčů, v sobotu pětadvacet a v neděli zbývajících padesát, na šťastnější ještě čeká finále. Udržet formu a koncentraci tři dny je obtížné. Je tady to nejlepší z celého světa, ale pár dobrých výsledků jsme tuto sezonu dokázali, takže se nebudeme schovávat. Určitě chceme urvat týmovou medaili a probojovat se aspoň do finále v jednotlivcích,“ vyhlašuje před závodem střelec brněnské Komety Lipták.

Česká trojice na červencovém evropském šampionátu získala týmový bronz a Kostelecký vybojoval titul. „To už dnes nic neznamená, je to nový závod a žádný bonusový terč mi tady vítězství z Baku nepřidá. Do bojů o první tři místa může zasáhnout až padesát lidí,“ upozorňuje brněnský rodák Kostelecký.

V jeho úctyhodné sbírce se skví olympijské zlato z Pekingu 2008, dva evropské tituly, dva triumfy ve světovém poháru, ale na mistrovství světa skončil nejlépe druhý před šesti lety.

Ovládl jen juniorský světový šampionát, a to na Kypru už v roce 1995. „Netrápí mě, že nemám seniorský titul. Jsem rád, že jsem to zažil zatím aspoň jako junior, i když si to už skoro nepamatuji,“ usmívá se dvaačtyřicetiletý Kostelecký.

Na domácím šampionátu patří mezi obrovské favority ruský bohatýr a olympijský šampion z Atén 2004 Alexej Alipov, jenž se mezi střelci netěší velké oblibě. „Je to zvláštní chlapík, někdy překročí hranici, kterou by neměl, ale naučili jsme se ho eliminovat. Je jediný z ruského týmu, na koho si musíme dávat pozor. Může se tady stát cokoli, ale je zbytečné se trápit věcmi, které neovlivníme,“ mávl rukou Kostelecký.

Velké nebezpečí v Moskvě představuje déšť. „Jelikož na některých střelištích není zastřešení, byl by to problém. Za třicet budeme durch mokří a nemluvím o tom, že nám prší na flintu a brýle. Ale u nás za tohoto počasí vystřílíme dost terčů, takže můžeme být odolnější třeba oproti závodníkům z arabských zemí či Španělům,“ dodává pětatřicetiletý Lipták.