Motocyklový světový šampionát při pandemii koronaviru hibernuje a konec prodlouženého zimního spánku je krajně nejistý.

Promotér závodů MotoGP, společnost Dorna, zrušil úvodní podnik v Kataru a kromě thajské Grand Prix už odložil také dubnové závody v Argentině a v americkém Texasu. Začít se má první květnový víkend ve španělském Jerezu.

Jenže uskutečnění závodu za současné situace v Evropě působí utopicky. „Už všichni víme, že to ve Španělsku neklapne. Myslím si, že dost na hraně bude Grand Prix České republiky v Brně, kde může letošní ročník začínat (závod je naplánovaný na 9. srpna – pozn. red.) I tak se ovšem pojede za zpřísněných opatření. Snad se uskuteční v termínu,“ předpověděl Abraham.

Toho se letošní ročník týkat nebude. Třicetiletému bývalému jezdci definitivně zhasla naděje na angažmá v tovární stáji Aprilia, o kterém se šuškalo po pozitivním dopingovém nálezu italského pilota Andrea Iannoneho. Stáj určila za jeho nástupce Brita Bradleyho Smitha a za testovacího pilota Itala Lorenza Savadoriho. „Nikdo se mi z Aprilie už neozval a nic mi neřekl. Dál už jsem se s nimi nebavil,“ poznamenal brněnský rodák.

Jenže bez práce teď není jen on, ale de facto všichni motocykloví piloti. Zdá se, že největší fušku zažijí Marc Márquez a další na podzim, na kdy Dorna přesunula už tři Grand Prix. Podobný osud pravděpodobně stihne květnové podniky v Jerezu, ve francouzském Le Mans, italském Mugellu i červnový v katalánské Barceloně. „Vše se musí překopat a bude to strašně složité. Na spoustě míst, na kterých se v následných týdnech nepojede, bude na podzim už dost zima. Třeba závod v Mugellu se koná na konci května a přesto je s teplotami dost na hraně,“ přiblížil Abraham.

Podle něj také připadá v úvahu zkrácení závodního víkendu. „Třeba se za sobotu a neděli pojedou dva závody nebo půjde o sprint. Variant může být mnoho,“ polemizoval Abraham.

Karel Abraham o životě v karanténě:

Žiju na okraji Brna, když to jde, dělám něco na zahradě, zahraju nějakou počítačovou hru a do toho dělám věci do školy, kterou studuji. No a tím, že žijem blízko lesů, tak chodíme na procházku tam. Snad si za to na mě lidi nebudou stěžovat. Jinak ale stále nemám nějakou práci, což mě popravdě docela trápí."

Teoreticky může nastat situace, že piloti na podzim absolvují závod každý týden, často na různých kontinentech. „Bude to extrémně náročné, i když zvládnutelné. Problém vidím v tom, jak si budou jezdci zvykat na časová pásma. Jestliže se má přelétat třeba z Asie do Texasu, dělá posun zhruba dvanáct hodin, a to už je brutální. Navíc úskalí takto nahuštěného šampionátu tkví v tom, že když se zraníte, za normálních okolností vynecháte třeba dva závody, takto můžete přijít klidně o pět podniků, což dost ovlivní boj o jednotlivé příčky,“ mínil Abraham.

V královské třídě momentálně žádného českého nástupce nemá. Slibně ovšem sezonu rozjel osmnáctiletý talent české motocyklové školy Filip Salač v nejnižší třídě Moto3. Ta na rozdíl od MotoGP ještě stačila na začátku března odjet úvodní závod sezony v Kataru. Salač finišoval v nové stáji na motorce značky Honda osmý. „Filip má našlápnuto. Hodně pozitivní je, že v Kataru dojel jen s malou ztrátou na prvního. To dává velkou naději,“ podotkl Abraham.

Karanténu v souvislosti s pandemií koronaviru Abraham prožívá v Brně. „Trvalý pobyt mám jinde (v Monaku – pozn. red.), ale teď jsem v Brně, což mi vytvořilo určité problémy. Koho však karanténa nijak neovlivnila, že?“ doplnil.

MotoGP 2020
Zrušené a přesunuté závody
GP Kataru: původní termín: 8. března, pro MotoGP zrušena
GP Thajska: původní termín: 22. března, nový termín: 4. října
GP Texasu: původní termín: 5.dubna, nový termín: 15. listopadu
GP Argentiny: původní termín: 19. dubna, nový termín: 22. listopadu
GP v ohrožení:
3. května – GP Španělska v Jerezu
17. května : GP Francie v Le Mans
31. května: GP Itálie v Mugellu
7. června: GP Katalánska v Barceloně
21. června: GP Německa na Sachsenringu
28. června. GP Nizozemska v Assenu
12. července: GP Finska
Termín GP v Brně
9. srpna