„Jde o hodně drahý sport, který bez peněz dělat nejde. Měl jsem jich donést do týmu hodně, ale shání se těžce. Minulý týden navíc nepřišel na schůzku jeden z partnerů, který měl pomoct k tomu, abych zalepil rozpočet. Když nemám zajištěné peníze na celý rok, nebudu podstupovat riziko,“ ozřejmil své rozhodnutí pro Deník Rovnost Kornfeil.

Podle motocyklového experta Václava Svobody jde od Kornfeila o zodpovědný krok. „Závodníci v lednu přepočítávají peníze a někteří z nich zjišťují, že jich nemají dost na pokrytí celé sezony. Stejně se ale rozhodnou závodit s tím, že se stane zázrak. Ale je to hodně neseriózní. Rozhodnutí Kornfeila bylo státnické. Asi nechtěl riskovat svou pověst. Už si nějakou vypracoval a bylo by nedůstojné, aby v půli sezony zjistil, že nemá peníze,“ pronesl Svoboda.

Posádka Tomáš Ouředníček (vpravo) - David Křípal.
Zpívající auto. Ouředníček málem nedotáhl Dakar do finiše, odměnil se pivem

Kornfeil tak po deseti úplných sezonách v Moto3 v šestadvaceti letech uzavírá kariéru profesionálního jezdce. „Nejde o unáhlené rozhodnutí. Postupně se skládalo puzzle a události posledních dní byly poslední střípek. Nechci jezdit v superbicích nebo v endurance (vytrvalostní světový šampionát – pozn.red.). Z mého pohledu jde o podřadné šampionáty a odsouvání nevyhnutelného konce. Mrzí to, ale myslím, že rozhodnutí litovat nebudu,“ poznamenal rodák z Kyjova.

Za svou kariéru v Moto3 pětkrát vystoupal na stupně vítězů, naposledy loni v červnu při závodě v nizozemském Assenu, kdy skončil třetí. Jeho maximem jsou dvě druhá místa. „Český motorismus přichází o nadšeného, slušného a spolehlivého pilota. Byl jediná šance českých fanoušků, že se v nejbližší době některý z pilotů dostane do Moto2. Navíc jsem čekal, že letos zažije fantastický rok,“ sdělil Svoboda.

Jakub Kornfeil
Narozen: 8. dubna 1993
Třída: Moto3
Počet sezon: 10 úplných
Počet závodů: 182
První závod: GP San Marina 2009 v Misanu
Poslední závod: GP Valencie 2019
Nejlepší umístění v celkové klasifikaci: 8. místo (2016 a 2018)
Nejvíc nasbíraných bodů: 2018 – 116 bodů
Nejlepší závod: 2. místo – Velká cena Velké Británie 2015, Velká cena Malajsie 2016
Počet umístění na stupních vítězů: 5
Sezona 2019: 14. místo v klasifikaci: 78 bodů

U motorsportu hodlá Kornfeil zůstat, i když ne na profesionální úrovni. „Mám v hlavě spoustu věcí, chci se bavit. Určitě hodlám jezdit motokros, uvidím, kam se dostanu. Hodlám zkusit pohár a mistrovství republiky. Dál se plánuju věnovat minibikům a jetsurfu,“ prohlásil šestadvacetiletý jezdec.

Hodlá si teď zkrátka užívat věcí, které kvůli kariéře odsouval. „Kvůli motorkám jsem neměl čas na rodinu a kamarády. Teď jim hodlám vše vynahradit,“ vyjádřil se.

Po listopadovém uzavření kariéry brněnského pilota Karla Abrahama, který ještě ale má šanci v královské kubatuře MotoGP získat místo ve stáji Aprilia, zůstává jediným českým jezdcem v šampionátu Filip Salač.

Domácí HC Kometa Brno (v bílém) proti HC Plzeň.
Kometa odčinila porážku s Kladnem. I díky Zaťovičově hattricku sestřelila Plzeň

Osmnáctiletý pilot z Mladé Boleslavi v uplynulých dnech představil v italské Veroně společně s novým stájovým kolegou Tonym Arbolinem svou Hondu pro nadcházející ročník. „Viděl jsem tuto motorku poprvé a je krásná. S takovým strojem, týmem i stájovým kolegou, můžu udělat tento rok velký pokrok,“ radoval se talentovaný pilot.

Ilustrační foto.
Dvě tváře Zbrojovky: po jasném pětigólovém triumfu následoval pětigólový debakl