Závodění v opačném směru. To je bod číslo jedna v mixu novinek, které organizátoři zítřejší Olympia Supermoto Night Show 2010 namíchali. Aby se představy netloukly s realitou, přizvala pořádající Agentura Forsage ke konzultaci tratě i několik supermotardistů.

Jedním z poradců byl i David Brabec, zkušený závodník z jihomoravské Nosislavi, který má na svém kontě starty ve všech dosavadních ročnících.

„Pořadatele zajímal můj názor hlavně s ohledem na bezpečnost jezdců. Zdá se, že obrácený směr je dobré řešení. Posunutím startovního roštu nebude první zatáčka tak ostrá jako dřív,“ míní jedenatřicetiletý Brabec.

O ztrátu atraktivnosti tratě ale strach nemá. „Nic takového nehrozí. Nájezd na cílovou rovinku bude trochu pomalejší, ale ne o mnoho. Zůstaly i oba umělé skoky,“ říká Brabec, který se původně věnoval motokrosu.

Výměnu za speciál třídy Supermoto nelituje. „Každá disciplína má něco do sebe. Někdo si řekne, že supermoto je bezpečnější než motokros, jenže se jezdí v mnohem ostřejším tempu. Mrzí mě, že jsem se supermotem nezačal dřív. Je to čistší sport a lepší i pro diváky,“ usmívá se.

Olympia Supermoto Night Show se mu zamlouvá. „Trať byla dobře zajištěna už v předcházejících letech. Letos navíc přibudou malé dřevěné nájezdy před obrubníky a pořadatelé rozmístí i víc balíků slámy. Ale opakuji to, co jsem říkal už vloni po zranění Lukáše Šembery: motorismus je nebezpečný sport a závodníci si vlastně jedou úrazům trochu naproti,“ vysvětluje.

Na zítřejším výsledku bude nosislavskému jezdci záležet více než dřív. Už před několika dny prohlásil, že závodem ukončí svoji sólovou závodní kraiéru. „Jedním z důvodů jsou omezené finanční a časové možnosti. A také se za dvanáct let na závody už tolik netěším. I když neříkám, že se jednou na motorky nevrátím. Teď mě zajímají automobilové rallye. Nějaký adrenalin přece jen potřebuji,“ směje se.

PROGRAM KLÁNÍ

Sobota (2. 10. 2010) – dopolední blok
08.30 Otevření areálu veřejnosti
08.30 – 10.45 Volný trénink
11.05 – 12.00 Kvalifikační trénink
12.00 Uzavření areálu veřejnosti

Odpolední blok
12.30 Otevření areálu veřejnosti
13.00 – 13.20 Zahájení odpoledního pořadu
13.20 – 15.25 Postupové rozjížďky I a II
15.25 – 15.45 Freestyle MX Show
15.45 – 16.00 Finále třídy skútrů
16.05 – 16.30 Superfinále třídy Supermoto
16.30 – 16.40 Vyhlášení vítězů
16.40 Uzavření areálu veřejnosti

Večerní blok
17.30 Otevření areálu veřejnosti
18.00 – 18.20 Zahájení večerního pořadu
18.20 – 20.25 Postupové rozjížďky I a II
20.25 – 20.45 Freestyle MX Show
20.45 – 21.00 Finále třídy skútrů
21.05 – 21.30 Superfinále třídy Supermoto
21.30 – 21.40 Vyhlášení vítězů
21.40 Grand ohňostroj

Kuchař: Jezdím, ale na freestyle si ještě netroufám

ROZHOVOR – Hustopečský freestylista Petr Kuchař bude sledovat letošní show ze zákulisí. Po nemoci se ještě necítí dobře.

Spojení brněnského centra Olympia a průkopníka českého motokrosového freestylu Petra Kuchaře funguje už od roku 2007. Tehdy spolu s další českou osobností adrenalinových kousků Petrem Pilátem šokoval publikum bláznivými skoky do jedné z kaváren. Poté hustopečský dobrodruh dvakrát při Olympia Supermoto Night Show usedl za řídítka supermotardového stroje a v sobotu zamíří na stejné místo znovu. Tentokrát už jako šéf týmu Moto X Zone bude bdít nad freestylovou exhibicí, která zabrnká na nervy diváků v pauze odpoledních a večerních bitev.

Koho napadlo proložit letošní Olympia Supermoto Night Show freestylovými exhibicemi?

Přiznávám, že jsem na to přišel já. Když jsem tady závodil na supermotardu, říkal jsem si, že freestylová show by taky nebyla špatná. Takže letos jsem tuto možnost pořadatelům nabídl a ti ji přijali. To jsem ovšem ještě netušil, že si exhibici neužiji aktivně…

Proč, stále se necítíte v pořádku po vašem vleklém onemocnění?

Už více než tři měsíce se snažím léčit toxoplazmózu, což není nic příjemného. Kvůli tomu jsem toho na motorce od června moc nenajezdil. Asi před týdnem jsem už nevydržel a vyrazil si zablbnout u nás na Krajcák. Teď trochu jezdím, ale na freestylové řádění před publikem to zatím není.

Jakým způsobem zítřejší exhibici zrežírujete?

Použijeme mobilní freestylovou sestavu, na kterou jsme zvyklí. Odrazovou rampu jsme už využívali například v hale Rondo nebo před třemi lety v Olympii při skákání do kavárny. A naši mobilní dopadovou rampu znají Brňané z loňské exhibice při veletrhu Sportlife na výstavišti.

Na co se mohou diváci při vystoupení vašeho týmu Moto X Zone těšit?

I v takových složitých podmínkách se dá z freestylu předvádět téměř všechno. Samozřejmě za předpokladu, že nebude mokro. Ovšem když nepoletím s motorkou já, tak nevím, koho budeme mít na salta vzad. (smích)

Máte zatím sjednaného „Čerta“ Ondřeje Zárubu a talentovaného jedenáctiletého Matěje Česáka. Co od nich zítra očekáváte?

Hlavně že neudělají chybu, protože ta by na asfaltovém povrchu nedopadla dobře. Jinak doufám, že pobaví vždy perfektní publikum.

Myslíte už trochu také na mezinárodní freestylové představení, které bude brněnské výstaviště hostit koncem ledna příštího roku?

Určitě. Už akci chvíli nosím v hlavě. Ale zatím nechci moc prozrazovat, jaký bude program. Snad jenom navnadím, že na výstavišti se můžeme těšit na pořádnou dávku adrenalinu při závodech a také adrenalinových skocích.

Brněnská supermotardová akce je ve světě unikátní

Závod, jehož premiérový ročník odstartoval v roce 2006, není svázán pravidly žádného seriálu. Proto také pořadatelům z brněnské Agentury Forsage odpadá nutnost zařazení terénního úseku, jinak v supermotu povinném.

Večerní blok pod umělým osvětlením nadále činí z Olympia Supermoto Night Show ojedinělý podnik motocyklů třídy Supermoto ve středoevropském regionu. Atraktivní je rovněž systém vylučovacího superfinále, do jehož rozhodující fáze nastupuje osm nejrychlejších jezdců. V sobotu na trati u nákupního a zábavního centra Olympia Brno uvidí diváci hned dvě superfinále. První při odpoledním programu a druhé už tradičně večer.
Absolutní vítěz obdrží titul Král Olympia Supermoto Night 2010.

Supermoto vzniklo ve Spojených státech, v některých zemích se vžil název supermotard. Kromě adrenalinových kousků se diváci mohou zajít podávat i na výstavu, která je pro ně připravena už od úterý 29. září do neděle 3. října. Zájemci ji najdou v nákupním centru Olympia a mohou se těšit na motocykly, skútry a terénní čtyřkolky.

Abraham nechce riskovat zranění

V sedlech supermotardových strojů často jezdí i silniční motocykloví závodníci. Na své čtyřistapadesátce Honda Supermoto se prohání i stálý aktér mistrovství světa třídy Moto2 Karel Abraham. „Trénuji takto už tři roky. Zadní kolo hodně chodí do smyku, který musím zvládat tělem a prací s plynem. Takové návyky se mi pak hodí i na silniční motorce,“ říká Brňan. Choutky na souboje na trati ale raději potlačuje. „Nějaký závod bych si rád zkusil, ale bojím se zbytečného zranění. Takový průšvih si nemohu dovolit,“ ctí Abraham svoje závodnické priority.

CO MOŽNÁ NEVÍTE…
Motocykly Supermoto
Při letmém pohledu se závodní speciály Supermoto podobají motokrosovým strojům, přesto mají řadu technických odlišností. Zatímco motocykly pro motokros mají devatenáctipalcová kola, nižší stroje supermoto se zadní kývnou vidlicí používají menší kola. Pneumatiky jsou hladké (slicky), kvůli lepšímu záběru v terénu jsou vhodné i prořezávané. Klasická vyplétaná kola nahrazují v poslední době lehčí kola z magnezia, kevlaru či karbonu. Pérování zajišťují zkrácené pružiny, tvrdší než u motokrosových strojů. Zadní brzda je standardní, vpředu kotoučová. Výkony čtyřtaktních motorů s objemem od 450 do 590 ccm se pohybují kolem 55 koní.
Závod skútrů
Po třech letech znovu obohatí program Olympia Supermoto Night Show znovu mezinárodní závod skútrů. Ty jsou rozdělené do tří tříd, přičemž jejich upravené motory vykazují oproti sériovým verzím lepší výkonnost. Na startu se objeví skútry značek Yamaha, Gilera, Piaggio, Kentoya a Malaguti. Mezi jezdci bude i Maďar Attila Magda, bývalý známý a úspěšný motocyklový silničář. Nejúspěšnější jezdec absolutního pořadí se stane Princem Olympia Supermoto Night Show 2010.
Freestylová exhibice
Při letošní show vystoupí motokrosoví freestylisté z týmu Moto X Zone Petra Kuchaře. Stane se tak poprvé od roku 2006, kdy u Olympie odstartoval úvodní závod motocyklů Supermoto.
Lukáš Šembera opět za řídítky
Čestným hostem zítřejší akce bude aktér loňského mistrovství světa silničních motocyklů Lukáš Šembera, který po havárii na pitbiku zůstává od pasu dolů ochrnutý. O přestávce pozdraví Šembera publikum při projížďce tratě na terénní čtyřkolce. Pořadatelé mu navíc věnují desetiprocentní částku z prodaných vstupenek.
Parametry tratě
Přehledná trať je vytyčena na parkovišti vedle garáží nákupního a zábavního centra Olympia Brno, kde bývá v zimě kluziště. Speciálně postavená trať měří 800 metrů a je zpestřená dvěma dřevěnými skoky. Kromě krátkého dlážděného úseku tvoří povrch tratě výlučně asfalt. Maximální šířka dráhy je deset metrů, minimální šest. Bezpečnost je zajištěna balíky slámy, pneumatik a zešikmených dřevěných prken. Trať oproti minulým ročníkům pojedou závodníci v opačném směru. Poprvé pořadatelé připraví i velkoplošnou obrazovku.

AMOS KREJČÍ
TOMÁŠ SVOBODA