Scházet má i v následných dvou závodech v Rakousku. „Je to vůči Márquezovi tvrdě řečeno, ale letošní sezona i závod v Brně budou díky jeho absenci mnohem zajímavější. Jezdci vepředu získávají sebevědomí a zřejmě se mu zbytek světa dokáže díky tomu přiblížit,“ uvedl motocyklový expert Václav Svoboda.

Márquezova absence dává šanci ostatním. Mezi nimi i jedenačtyřicetiletému motocyklovému fenoménu Valentinu Rossimu. Legendární Doktor, který je stále ještě o jeden mistrovský titul v MotoGP před Márquezem, sice v minulém ročníku stagnoval, ovšem naposledy v Jerezu dojel na třetím místě. Poprvé po víc než roce se postavil na stupně vítězů. „Celá druhá polovina minulé sezony byla frustrující. Říkal jsem si, že jsem možná starý, ale ne takovýmto způsobem. Vracel jsem se do garáže, podíval se na mechaniky a neměli jsme slov. Pódium v Jerezu bylo velmi speciální. Získali jsme nový směr a je to jen začátek,“ prohlásil Rossi, jenž v Brně usiluje o dvousté stupně vítězů v kariéře.

K jižní Moravě pojí rodáka z Urbina speciální pouto. „Pro mě jde pokaždé o výjimečný víkend. Je to místo, kde jsem v roce 1996 poprvé vyhrál,“ připomenul sedminásobný vítěz brněnské Grand Prix.

Naposledy ovšem na Moravě slavil před jedenácti lety a i letos budou na Masarykově okruhu favority jiní. Především rodící se superhvězda z Francie. Úvodní dva podniky sezony v Jerezu ovládl Fabio Quartararo. Jedenadvacetiletý rodák z Nice na satelitní Yamaze ještě nebyl na světě, když jeho pozdější vzor Rossi vyhrál první titul v nejnižší třídě. „Jde o skvělý pocit zvítězit dvakrát v řadě. Byly zvláštní podmínky a šlo o jeden z nejtěžších závodů kariéry,“ pronesl Quartararo po svém druhém triumfu na jihu Španělska v takřka čtyřicetistupňovém horku.

Talentovaný Francouz má potenciál stát se miláčkem publika. „Myslím, že svou povahou a vystupováním může v popularitě výrazně předčit Márqueze. Působí neskutečně skromně, je vstřícný i k začínajícím závodníkům a zajímá se o výsledky ostatních. Při setkáních bývá ochotný a není zavřený jen do své ulity v MotoGP s tím, že ho nic jiného nezajímá,“ uvedl na adresu Francouze Svoboda.

Největším rivalem Quartara je zatím Španěl Maverick Viňales na tovární Yamaze, jenž skončil v obou závodech v Jerezu druhý. V Brně ovšem mají šanci i jiní. Třeba loni se Yamahám na Masarykově okruhu nedařilo, nejlíp dojel Rossi až šestý, Quartararo finišoval za ním a Viňales desátý. „Brněnská dráha sedí Ducati, takže vyhrát klidně může třeba Andrea Dovizioso,“ zmínil jméno vítěze brněnského podniku z roku 2018 Svoboda.