Brněnská dráha a její zázemí se promění na neprostupnou pevnost, do níž se dostanou pouze lidé nezbytní pro uspořádání závodu. Škrtat musí i jednotlivé stáje. Do paddocku se dostane o několik tisíc lidí míň než obvykle. Komu se poštěstí proniknout tam, z okruhu se nehne a výrazně omezí pohyb. „Detaily doladí Dorna až podle prvního závodu sezony v Jerezu, který se pojede příští neděli. Je ale jasné, že zástupci z Dorny přijedou na okruh speciálním koridorem a na své náklady všechny před příjezdem i před odjezdem otestuje na koronavirus. Nejspíš si v paddocku i uvaří, aby nepřišli do styku s personálem okruhu,“ přiblížil mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč.

Jediní, kdo se kromě motocyklového ansámblu, dostane na závody, budou zaměstnanci okruhu. „Co se týče zabezpečení závodu z naší strany, tak personál nijak nezúžíme. Nárok na bezpečnost jezdců při závodu se nemění a ten zajistí našich tři sta traťových komisařů. Pracovníky bezpečnostní služby zase využijeme k zajištění vnější hranice okruhu, aby se nám sem nikdo nedostal,“ přiblížil Boháč.

28.6.2020 - domácí FC Zbrojovka Brno v červeném proti FK Viktoria Žižkov
Další změny. Pro Zbrojovku je jediná možnost postup, tvrdí Eismann

Jen v televizi budou sledovat závod nejen diváci, ale také novináři. Těch z různých koutů světa přijelo například loni do Brna skoro pět set. „Akreditaci dostanou jen tři fotografové z mezinárodních agentur a jeden od nás z okruhu. Pravděpodobně přicestuje s Dornou několik novinářů, kteří mají celoroční akreditaci,“ vyjmenoval mluvčí okruhu.

Nejvíc scházet ovšem budou fanoušci, kteří při závodním víkendu vytvářejí v Brně charakteristickou atmosféru. Tuzemský závod patří mezi nejnavštěvovanější v kalendáři. Letos bude muset návštěvu okruhu oželet každoroční návštěvník akce Lubomír Samko, jenž měl s rodinou zakoupené lístky. „Vzhledem k současné situaci mám pro závod bez diváků pochopení. Lístky si necháme pro další ročník, nebudeme žádat o vrácení peněz,“ uvedl Samko.

BEZ DOMÁCÍCH STÁLIC

Závody před prázdnými tribunami se nezamlouvají třeba motocyklistovi Jakubu Kornfeilovi, jenž poprvé po deseti letech bude na startovním roštu brněnské Grand Prix chybět. V lednu totiž v šampionátu skončil. „Bez diváků si závody vůbec neumím představit. Nechtěl bych kroužit kolem prázdných tribun, to by byl hodně smutný pohled, “ podotkl Kornfeil, jenž na konci června podepsal smlouvu v šampionátu elektromotorek MotoE.

Matěj Kozubek vyhrál maraton v Brněnské přehradě už pětkrát.
Nadržení plavci. Brněnská přehrada zažije při tradičním maratonu invazi

V Brně se nepředstaví ani další stálice motocyklového šampionátu Karel Abraham, který po vyhazovu ukončil kariéru. Jediným českým pilotem bude v nejnižší třídě Moto3 talentovaný Filip Salač.

Brněnská Grand Prix se pojede jako třetí závod po restartu ročníku. Pozornost motocyklového světa se teď upíná především na španělský Jerez, kde se uskuteční první dvě Velké ceny v příštím a přespříštím týdnu.