V sobotu odpoledne tam odletí také Jan Bárta ze Sobůlek na Hodonínsku, který zasáhne do individuální časovky i hromadného závodu. „Všichni čekají, že tam bude pršet, v září tam prší skoro každý den a v dešti nikdy nevíte, jak to dopadne. Jede se přes město, může to klouzat na přechodech a kanálech, hrozí pády,“ přemýšlí Bárta o silničním závodě na 276,5 kilometru.

Do něj vyrazí z českých jezdců také Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger, Petr Vakoč, Josef Černý a Jiří Polnický. „Trať má vyhovovat Štybarovi, možná Vakočovi. Dá se očekávat, že dojede větší skupina, která bude asi spurtovat o vítězství. Náš cíl bude dovést tam jednoho z těch dvou, který zkusí spurtovat,“ povídá dvaatřicetiletý jezdec. Český tým pojede stejně jako britští cyklisté ve speciálních dresech, které nepropustí vodu a zabraňují prochladnutí.

Bártovy největší šance se tradičně ukrývají v časovce, v níž na mistrovství světa dojel nejlépe sedmý. V Bergenu měří 31 kilometrů, ale končí čtyři a půl kilometru dlouhým stoupáním. „Časovka většinou bývá s vloženými kopci nebo se jede kousek po rovině a pak vysloveně do kopce. Tohle je takové divný mix,“ přemítá kyjovský rodák.


V časovce myslí na umístění v elitní desítce. „To je první cíl,“ přitakává Bárta, který vidí největší favority v Britu Chrisu Froomeovi a Tomu Dumoulinovi z Nizozemska. „Froome vyhrál Vueltu, takže na tom nebude špatně, Dumoulin ovládl Giro s převahou díky časovkám, v kopcích taky jezdil super, jeden z nich nejspíš zvítězí,“ tipuje Bárta, který se s německou stájí Bora – hansgrohee chystal i na týmovou časovku, ale nakonec se ocitl v pozici náhradníka. „Mohl jsem se rozjet před individuální časovkou, ale člověk s tím nic nenadělá,“ krčí rameny.

Po sezoně mu vyprší s německým týmem kontrakt, který stále neprodloužil. „Zatím nemám žádné novinky. Třeba si po mistrovství světa dám volno a pak se přihlásím na pracák,“ usmívá se Bárta.

Program mistrovství světa
Neděle 17. září: týmová časovka žen a mužů (42,5 km)
Pondělí 18. září: individuální časovka juniorek (16,1 km) a mužů do 23 let (37,2 km)
Úterý 19. září: časovka juniorů a žen Elite (21,1 km)
Středa 20. září: časovka mužů Elite (31 km)
Pátek 22. září: silniční závod juniorek (76,4 km) a mužů do 23 let (191 km)
Sobota 23. září: silniční závod juniorů (135,5 km) a žen Elite (152,8 km)
Neděle 24. září: silniční závod mužů Elite (276,5 km)