Předchozí
1 z 4
Další

Brněnští basketbalisté (v bílém) zdolali Kolín o patnáct bodů a zakončili tak základní část NBL výhrou.Brněnští basketbalisté (v bílém) zdolali Kolín o patnáct bodů a zakončili tak základní část NBL výhrou.Zdroj: Jan Russnák

TVRDÁ PRÁCE. Nekoukají doleva ani doprava. Přestože výsledkově se brněnským basketbalistům daří od začátku sezony, neubrali nohu z plynu. Neuchlácholilo je ani průběžné vedení a nic neplánují měnit ani před startem nadstavby, kterou začínají už ve středu od šesti hodin večer doma proti Děčínu. „Ani tolik nevnímáme, že se nám podařilo dvakrát vyhrát s Děčínem, Kolínem nebo Pardubicemi. Spíš tušíme, že každý zápas má nějaký scénář. A vždy jdeme do utkání se svojí energií. Hodně se připravujeme, je to taková mravenčí práce,“ popsal brněnský kouč Lubomír Růžička.

Nejde však jen o náročnou práci na trénincích, k dosavadnímu úspěchu Basketu přispěli i další lidé za oponou. „Asi nejvíc si cením práce všech zaměstnanců klubu. Nejen hráčů, ale i celého realizačního týmu, managementu i dalších lidí, kteří nejsou tolik vidět. Je radost pracovat v takovém prostředí, s dalšími osobami, které dělají svou práci srdcem. Nejede se tu na sto procent jen na hřišti, ale i v kancelářích,“ chválil Růžička.

Brněnští basketbalisté (v bílém) zdolali Kolín o patnáct bodů a zakončili tak základní část NBL výhrou.Brněnští basketbalisté (v bílém) zdolali Kolín o patnáct bodů a zakončili tak základní část NBL výhrou.Zdroj: Jan Russnák

JASNÁ STRATEGIE. Tvrdý dril je jedna věc. K výhrám však také musíte vědět, co a jak chcete přesně trénovat. A brněnskému celku dlouhodobě jasně stanovená strategie začíná přinášet ovoce. „V první řadě chceme hrát rychlý basket, který je založený na rychlém protiútoku. A abyste mohli hrát rychlý protiútok, musíte mít kvalitní obranu a doskok. Máme k tomu vhodné typy hráčů a dostatek talentu – fyzického i střeleckého,“ poznamenal trenér.

Projevuje se to i na statistikách. Nejen že Brno nasbíralo nejvíc bodů, společně s Nymburkem má také nejlepší útok. Jeho hlavní devizou je především týmová hra, v individuálních statistikách totiž tolik ani nevyčnívá. „Kádr je dobře poskládaný na styl, který chceme hrát. Vždy hráčům říkám, že hra pět na pět je pro fanouška nucené zlo. Divák ocení, když hra má spád, rytmus a tempo, protože to přináší atraktivitu,“ vysvětlil Růžička.

Pokus o rekord v počtu dětí na zápase NBL, Basket Brno - USK PrahaPokus o rekord v počtu dětí na zápase NBL, Basket Brno - USK PrahaZdroj: Deník/Sabir Agalarov

SEHRANOST. Možná nejdůležitější bod. Delší období si totiž jihomoravský klub pozorně skládá a sehrává kádr, nynější sezona je pak vyvrcholením této práce. Sehraný tým působí kompaktně, Basket jej navíc vhodně doplnil zahraničními posilami. „Někdo říká, že máme štěstí na výběr hráčů ze zahraničí, já si ale myslím, že je to opět o dobré práci a skautingu. Česká osa je zde už třetí sezonu, tím jednodušší to pro nás je,“ nastínil brněnský lodivod.

Právě (ne)sehranost tvoří v letošní sezoně jeden z největších rozdílů mezi Brnem a Nymburkem. Zatímco jihomoravský celek ze sladěného týmu profituje, středočeský tým postupně opustila osa českých reprezentantů a nastoupil na novou cestu. „Nymburk přeorganizoval kádr a bude mu to chvilku trvat. V tomhle máme trochu výhodu, ale je to hodně o času a trpělivosti, pak to může přinášet kýžené ovoce. Naši kluci mají vícero automatismů, které bychom do nového mužstva dostávali třeba celou sezonu,“ podotkl Růžička.

Z basketbalového utkání Kooperativa NBL Nymburk - Brno (79:83).Z basketbalového utkání Kooperativa NBL Nymburk - Brno (79:83).Zdroj: Tomáš Laš

ZVLÁDÁNÍ PŘEKÁŽEK. Každý tým potká v ročníku fáze, kdy na něj padne menší či větší krize. Brněnský celek se ale zatím s problémy kvalitně vypořádal. Nezlomila jej zranění v úvodu sezony, náročnost spojená s účinkováním v severoevropské lize ENBL ani chvilkový pokles formy v úvodu roku. „Byli jsme hodně konzistentní, samozřejmě je ale vždy nějaký prostor pro zlepšení. Stále to ale byla jen základní část, důležitá je ještě nadstavba a pak hlavně play-off,“ předeslal stratég.

Basket totiž těží i z postupného okysličování mužstva, které si může dovolit díky propojení A týmu s mládežnickými výběry. „Máme s nimi výbornou spolupráci, každý rok nám dodávají talentované kluky, kteří můžou hned zapadnout do týmu a rozšířit konkurenci. A ta už je obrovská. Šířka kádru je naše devíza, pracujeme se šestnácti jmény,“ doplnil Růžička.