Do Minsku vyrazilo mužské trio Jiří Fanta, Jiří Janošek a Robin Wagner, kteří v pátek zahájí kvalifikaci týmového sprintu, a Ema Kaňkovská. „Tady přituhlo excelentně, přijeli jsme do minus dvanácti až patnácti stupňů přes den. Asi sněží míň než v České republice, ale je tu kosa. Když do toho zafouká solidní severák, je lepší nevycházet ven,“ hlásí s úsměvem přímo z Běloruska trenér české reprezentace do 23 let a brněnské Dukly Lubomír Vojta.

Jihomoravská výprava si zvyká také na pozdější rozednívání. „Tady máme kvůli časovému posunu o dvě hodiny víc než u nás, ale pásmo na mapě není tak rozdílné, takže slunce vychází až po deváté hodině. Vstáváme za tmy, na snídani chodíme za tmy, to je pro nás dost nezvyklé,“ líčí.

Brňané v MinskuTýmový sprint: Jiří Fanta, Jiří Janošek, Robin Wagner
Sprint: Wagner a Fanta
Keirin: Fanta
Scratch: Ema Kaňkovská


Nejvíc zkušeností má dráhař Wagner, který před dvěma a půl lety vybojoval bronz z elitního mistrovství Evropy v pevném kilometru. Jenže o loňskou sezonu přišel kvůli zranění kolena z tréninku. „Už našel sebedůvěru a nastal čas poslat do do pořádného boje,“ podotýká trenér.

Fanta s Janoškem si odbudou premiéru v závodě Světového poháru. „Je tady skupinka mladých, kteří se jedou otrkat a rozkoukat se. Naše vytrvalkyně Ema Kaňkovská sice letos dva svěťáky jela, ale taky je pro ni všechno nové. V Minsku pojede scratch, její nejoblíbenější disciplínu. Ví, co ji čeká a může jet s čistou hlavou,“ uvažuje trenér.

Dukla Brno už získala v aktuální sezoně dost bodů, aby obsadila v každé mužské individuální disciplíně minimálně dvě místa na světovém šampionátu, ale chce je potvrdit. „Nikdy nevíte, co se přihodí. Nejsme úplně na hraně, ovšem každý bod se hodí. Kluci vypadají dobře i na tréninku, něco posbírají,“ doufá Vojta.