Další díly seriálu o Kometě před extraligou čtěte vpravo nahoře

Bývalí hokejisté Komety Jaroslav Jiřík i Josef Černý doufají, že se tým udrží v extralize. Brno podle nich musí zvládnout úvod soutěže

„Kluci se musí poprat s velkým očekáváním fanoušků. Jak se hokejově říká: hlavně se nepodělat,“ říká hokejová legenda Josef Černý, který hrál za Kometu nepřetržitě jedenadvacet sezon a v jejím dresu vybojoval sedm československých titulů.
Brněnští hokejisté si uvědomují těžkou úlohu.

Fanoušci týmu věří, vynášejí jej do nebes a v mnoha případech podléhají přehnanému optimismu. „Já jsem realista. Znám roli nováčka. Stačí, když kluci v prvním roce zjistí, na čem jsou, oťukají si soupeře a zachrání se,“ krotí euforii fotbalový útočník a brněnský patriot Petr Švancara, který působí ve Slovácku.

Většina oslovených osobností věří, že by Kometa mohla dosáhnout na desáté místo, tedy příčku zaručující předkolo play off. Tento odhad považují za reálný i sázkové kanceláře. Například Fortuna vypsala mírný kurz 1,8 : 1 na možnost, že modrobílí skončí v první desítce.

Josef Černý vyzdvihuje zkušenosti mužstva. „Koučové by si nemohli dovolit postavit třeba juniorskou pětku. To by bylo obrovské riziko,“ upozorňuje.
Další hokejová legenda Jaroslav Jiřík si dobře pamatuje sezonu před třinácti lety, kdy se Kometa neslavně loučila s extraligou. Tým dva měsíce trénoval.

Co by poradil svému následovníkovi Vladimíru Kýhosovi, kdyby se přestalo dařit? „Jemu nemusím radit, on je starý harcovník. Když to nejde a padne to do srabu, není šance se z toho vyhrabat. Ať se trénuje hodně nebo málo, pořád je to špatně,“ říká Jiřík na rovinu.

Podle Černého se tým proher bát nemusí. „Právě ty utváří správný kolektiv. Mohou je nakopnout. Také záleží na divácích, aby v době neúspěchů tým podpořili. A hlavně je potřeba štěstí,“ dodává bývalý hokejista.

Musí vítězit doma, radí bývalý hokejista Jiřík

Zažil chvíle slávy i problémů. Pětkrát za sebou dotáhl svými góly hokejovou Rudou hvězdu Brno k československému mistrovskému titulu. V roli trenéra byl ale také zatím u poslední sezony její nástupkyně Komety v extralize.
Bývalý hokejový útočník Jaroslav Jiřík na začátku osmdesátých let pomohl brněnskému týmu postoupit mezi elitu. „Byla to velká euforie a sláva,“ vzpomíná tehdejší vůdce trenérské lavičky. „Horší pak bylo udržet se.“

Kometa Brno je nyní v podobné situaci. Po třinácti letech postoupila mezi českou hokejovou elitu. „Start sezony bude velice důležitý. Když se povede začátek, tým získá psychickou pohodu. Hlavně se musí vyvarovat proher domácích zápasů,“ upozorňuje Jiřík.
Výhodou současného kádru trenéra Vladimíra Kýhose jsou jeho zkušenosti. „Mančaft přešel zčásti ze Znojma. To je obrovský přínos,“ myslí si nejlepší střelec československé ligy z roku 1969. „Předchozí týmy extraligových nováčků měly v kádru jen pár zkušených borců. To je pak opravdu těžké. V Kometě jsou nyní hráči, kteří už mají s extraligou zkušenosti. To se velmi cení,“ dodává.

Podle bývalého československého hokejového reprezentanta na sebe zkušení hráči musí vzít ze začátku odpovědnost za výsledky. „Kometa není postavená na bažantech. Starší hráči mají ale jedinou nevýhodu. Pomaleji se rozjíždí,“ upozorňuje, že i méně zkušení hokejisté budou pro dobrý start potřeba.

K úspěšnému vstupu do sezony může brněnskému týmu pomoci i publikum. „Hraje se úplně jinak, když stadion fandí,“ vzpomíná na vlastní zkušenost Jiřík.

Ten odmítá, že by hráči podlehli tlaku fanoušků očekávajících dobré výsledky. „Všichni jsou profíci. Nikdo si ho ani nepřipouští. Každý chce vyhrát a tím se řídí.“

Historicky první československý hráč v NHL považuje za Achillovu patu Komety kádr poskládaný z různých týmů. „Pak nedej bůh, když se prohrává,“ upozorňuje.

První soutěžní zápas letošní sezony čeká Kometu za necelý týden. Jak vidí šance Brňanů legenda československého hokeje? „Bude důležité vyhrát. Plzeň nejsou žádní borci, takže to snad vyjde,“ přeje si úspěšný start do extraligy Jiřík.

TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK
Švancara: Titul do pěti let

Je velkým fanouškem Komety a má s ní společného mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. „Také hraju za modrobílý klub, který je nováček soutěže a začínali jsme proti Plzni,“ směje se fotbalový útočník Slovácka Petr Švancara.

Brněnský rodák a patriot se musel při svých angažmá na Žižkově i teď v Uherském Hradišti popasovat s nováčkovskou rolí. „Nechci nějak radit. Rádoby trenérů se na tribuně najde dost. Ale pro kluky bude strašně důležitý vstup do soutěže,“ povídá jedenatřicetiletý útočník. „Neříkám, že nutně vítězný. Lidi musí vidět, že do toho kluci dali všechno,“ dodává Švancara. Když Slovácko v prvním kole prohrálo po krásné partii s Plzní, fanoušci Švancarův tým vytleskávali.

„Jako fanoušci Kometu poženeme. O nasazení kluků a dobrý hokej v Rondu vůbec strach nemám. Spíš může nastat druhá situace, že kluci budou chtít až moc,“ upozorňuje zkušený borec.

Švancara s pěti góly vede tabulku střelců Gambrinus ligy, miluje útočnou hru a jako fanoušek by chtěl vidět podobný styl i v Rondu.
„Přál bych si, aby kluci předváděli ofenzivní hokej. Když zápas skončí 7:6, bude to ideální. Hlavně ať padá co nejvíce branek,“ zasní se.
Fotbalový bavič moc dobře zná velké očekávání fanoušků. Lze se od něj nějakým způsobem oprostit? „Já to bohužel neumím. Vždycky si říkám, že lidem nějak musím vrátit podporu. Hru miluju a jsem do toho vsáklej. Kluci by si měli říct, že si jdou jen tak zahrát, aby nebyli pod tlakem,“ přidává postřeh.

Podle Švancary však mírná tréma rozhodně neškodí. „Takový Jirka Dopita asi přehnaně nervózní nebude. Ale trošku trémy vede k větší zodpovědnosti. Hráč je mnohem preciznější a nepodcení některé situace,“ myslí si.
Jako fanoušek modrobílých si nechce nechat ujít jediný zápas. „Ve středu budu na stadionu. Nevím, co by tomu mohlo zabránit. Snad jen kdyby mě povolali za nároďák proti San Marinu. Ale to je nereálné,“ usmívá se.
Na Kometu v první sezoně neklade přehnané nároky. „Třeba skončí do desátého místa. Já hlavně věřím, že do pěti let budeme společně slavit titul, budeme ho držet v ruce a točit týden šálami,“ líčí optimistickou vizi.

TOMÁŠ SVOBODA