Říkají jí Dirk v sukních. Podle nejpopulárnějšího německého basketbalistky Nowitzkého. V žen­ském národním týmu si největší slávy užívá právě ona. Linda Fröchlichová. Kapitánka německé basketbalové reprezentace od minulého týdne válčí za Gambrinus Sika Brno. S hvězdou NBA, Nowitzkim se dokonce objevila na obálce populárního časopisu.

„S Dirkem se známe už z juniorských výběrů. Není to tak, že bychom se spolu bavili každý den. Neřekla bych, že jsme přímo kamarádi, spíše kolegové z repre,“ směje se sympatická basketbalistka, která se stále snaží dělat čest svému příjmení. Fröchlich v překladu znamená veselý. A Linda to dokazuje i během rozhovoru.

V týmu nového zaměstnavatele si teprve zvyká. „Holky jsou v pohodě. Chovají se jako profesionálky. Ve sportě to tak chodí, někdo přijde, někdo jiný odejde,“ říká s Fröhlichová s nadhledem. A kouč Bobrovský? „Jasné, že je náš šéf a my musíme dělat, co chce. Ale je hodný,“ pokyvuje.

O víkendu si poprvé osahala českou ligu. A hned proti největšímu brněnskému rivalovi. Na palubovce USK se neztratila a pomohla Brňankám osmi body k jasnému vítězství. „Je to teprve začátek. Dva měsíce jsem nehrála. Takže se krůček po krůčku dostávám do formy, ve které jsem byla. Ale bude to v pohodě,“ slibuje třicetiletá basketbalistka. Včera se poprvé představila na domácí palubovce v hale na Rosničce. „Už jsem z toho byla nervózní. Hrozně jsem se těšila, protože si pamatuju, že v utkáních Euroligy tu diváci vždycky udělali fantastickou atmosféru,“ chválí světoběžnice brněnské fandy.

Už v pubertě odjela za štěstím za velkou louži. Z univerzitního týmu se propracovala až do WNBA. Přesto se z největšího úspěchu radovala na opačném konci světa. „Bylo nádherné, když jsem se Spartakem Moskva vyhrála Euroligu. A největší zážitek? To se nedá říct. V každém působišti se událo něco speciálního,“ povídá Fröhlichová.

V Brně se teprve rozkoukává. V pondělí se přestěhovala do nového bydlení. „Stálo to spoustu úsilí, tak si teď potřebuju trošku oddychnout. Ale co nejdřív to tu chci pořádně obhlédnout a podívat se na památky,“ líčí své plány.

Kromě zvykání musí zvládat také samotu. Její životní partner s ní totiž do Česka nepřijel. „Občas je to těžké. Ale s manželem jsme se vzali a věděli jsme, co nás čeká. Taková je cena za basketbalový život. Každopádně je skvělé, že to mám konečně zase kousek domů,“ hledá Fröhlichová pozitiva.

I kvůli odloučení se snaží být ve spojení s blízkými a fanoušky skrze internet. Na originálních internetových stránkách s pomocí videí informuje o novinkách ze soukromí i z basketbalu. „Baví mě podělit se o některé zážitky s ostatními. Lidé nám stále fandí. Nemáme na ně moc času po zápasech. Tímto způsobem jim můžeme vrátit lásku, kterou si zaslouží za skvělou podporu,“ uvědomuje si německá reprezentantka.

Že by po skončení kariéry vyměnila basketbal za moderování? „Kdoví. Zatím, nevím, co bude zítra,“ směje se „paní Veselá“.