Na postup z kvalifikace potřebovala trojice Pavel Kelemen, Tomáš Bábek a Robin Wagner skončit do osmého místa. „Pár desetinek nám chybělo, abychom se dostali do osmi. Myslím, že jsme na to měli, ale je to týmová soutěž, všichni tři musí být sjetí a všem třem to musí sednout. Nám to nesedlo a mrzí mě to,“ litoval Bábek.

Český tým zajel čas 44,424 sekundy a ztratil na postup tři desetiny. „Rozjel jsem závod, jak jsem nejlíp uměl, stejně rychle jako v kvalifikaci šesté Německo, žádný zádrhel jsem necítil. Mezičasy ukazovaly, že bychom se do osmičky vešli. Škoda, že to nevyšlo, probereme to a zkusíme příště. Budeme makat,“ slíbil Kelemen.

Před rokem stačil podobný čas na sedmou příčku. „Na moje poměry to bylo dle časomíry slabší. Pocitově se mi jelo fajn, takže jsem z toho zklamaný,“ hlesl Wagner.

Trenér Petr Klimeš viděl nedostatek v závěrečném kole týmového sprintu. „Z první a druhé pozice jsme ho rozjeli výborně, kolem osmého devátého místa, ale týmový sprint je o třech lidech. Ačkoliv tam Robin nechal vše, co v něm bylo, bohužel mu to úplně nesedlo a na třetím úseku nabral trochu ztrátu. To nás v desetinovém souboji odsunulo na dvanácté místo,“ vysvětlil brněnský i reprezentační kouč.

Světovým šampionátem v Polsku se uzavírá polovina olympijské kvalifikace na hry v Tokiu a český týmový sprint nabírá ztrátu na postupovou osmičku. „Země, se kterými soupeříme, byly kolem nás. Je jasné, že ztráta se trošku prohloubí, takže zvážíme další postup. Loni jsme jezdili v jiné sestavě, jenže mononukleová viróza v týmu postihla Davida Sojku i Martina Čechmana, o které jsme se opírali. Když se dostanou zpátky do formy a bude se víc lidí točit, snad se nám podaří časy zlepšit,“ uvažoval Klimeš.

S náskokem necelých tří desetin na trio Dukly skončila devátá Čína, za ní Japonsko. „Kolem osmičky se můžeme motat. Je to hratelné, jen musí klapnout všechny tři pozice,“ podotkl Kelemen.

Už ve čtvrtek se postaví s Bábkem na start keirinu, v němž oba mají evropský titul. „Cítím, že nohy mám silné. Nový systém keirinu víc hraje do karet závodníkům, kteří to nechávají na poslední chvíli, protože postupují dva. Jede se na čtyři kola, bude to zajímavé,“ uvedl Bábek.

Na Wagnera čeká v pátek pevný kilometr. „Musím se z týmového sprintu vyspat a naprogramovat na kilák. Rozhodně do toho dám maximum,“ prohlásil.

Výsledky mistrovství světa

Týmový sprint: 1. Nizozemsko 41,923 sekundy, 2. Francie 42,889, 3. Rusko 43,115, …12. ČR (Kelemen, Bábek, Wagner) 44,424.

Scratch: 1. Barkerová (V. Británie), 2. Wildová (Niz.) 3. D’Hoore (Bel.), …9. Machačová (ČR).

Machačová skončila devátá, zdárně se vyhnula karambolu  

Pruszków (Od zvláštního zpravodaje Deníku) – Vyhnula se hromadnému pádu, ve kterém dvě kola do konce skončilo deset závodnic. Dráhová cyklistka Jarmila Machačová dojela úvodní den mistrovství světa v dráhové cyklistice v polském Pruszkówě devátá ve scratchi.

Závodnice pražské Dukly stihla zareagovat na hromadný karambol. „Myslím, že jsem situaci měla pod kontrolou. Naštěstí jsem to viděla, takže jsem co nejvíc zpomalila, abych se vyhnula. Nešlo to ani podjet, musela jsem co nejvíc nahoru a doufala, že holky se sesunou dolů dřív, než tam přijedu,“ popsala Machačová.

Dvakrát se pustila do úniku, což jí v závěru desetikilometrového závodu poznamenalo. „Nejsem sprinterský typ, nemohla jsem to nechávat na úplný závěr. Měla jsem v plánu zkusit jeden únik, jenže jsem byla víc aktivní, takže jsem vyčerpala moc sil a chyběly mi na závěr. Do spurtu už jsem na to neměla. Ještě jsem bojovala o co nejlepší umístění, ale tolik mi nevyhovují hromadné spurty,“ přiznala dráhařka, která v neděli jede bodovací závod jednotlivkyň.