Rea, Rea, Rea. Příjmení britského závodníka Jonathana Reyi svítí na čele konečného pořadí mistrovství světa superbiků v posledních třech sezonách. Motocyklová hvězda se představí i na brněnském Masarykově okruhu, kde už v pátek třemi volnými tréninky začíná sedmý podnik letošní sezony.

Superbiky v Brně:Pořadí šampionátu po šesti podnicích (12 závodů): 1. Jonathan Rea (Británie) 245 bodů, 2. Chaz Davies (Británie) 181, 3. Michael van der Mark (Nizozemsko) 163, 4. Tom Sykes (Británie) 163, 5. Marco Melandri (Itálie) 136… 24. Ondřej Ježek 2.


Rea má v čele už čtyřiašedesátibodový náskok před krajanem Chazem Daviesem. Na jihomoravský okruh má navíc dobré vzpomínky. „Měl jsem v Brně několik skvělých závodů. Poprvé jsem tady vyhrál závod kategorie Supersport. V superbicích jsem tady měl výborný souboj s Maxem Biaggim v roce 2010. Cíl je jasný, míříme na nejvyšší příčku,“ uvedl jezdec na svém webu.

Na konci dubna si už Masarykův okruh vyzkoušel na testech. „Dá nám to náskok při pátečním nastavení motorky. Mám před víkendem dobrý pocit, protože jsme jezdili vyrovnaně,“ poznamenal.

Ondřej Ježek.
Z motorky jsem měl až strach, říká Ježek o problémech

Jediný český pilot v superbikovém seriálu Ondřej Ježek ale doufá, že sobotní i nedělní závod nabídne vyrovnanou bitvu. „Rea je skvělý jezdec se skvělou motorkou. Je s ní sžitý, protože s ní jezdí několikátý rok. Určitě je favorit, ale myslím, že Michael van der Mark mu bude šlapat na paty. Jeli podobné tempo i na testech,“ zmínil třetího jezdce v pořadí šampionátu a vítěze dvou závodů v anglickém Donington Parku před dvěma týdny.

A jaké výsledky od sebe očekává Ježek, kterému se podařilo snad nadobro vyřešit technické problémy s motorem a elektronikou z úvodu sezony? „Když neskončím na bodech, budu zklamaný. Mám v hlavě ještě jeden tajný cíl, ale zatím ho nebudu prozrazovat. V posledních závodech jsem porážel i desítku jezdců, takže už to bylo daleko zajímavější,“ řekl Ježek, jenž se dvěma body drží v pořadí čtyřiadvacáté místo.

Program závodního víkendu superbiků v Brně:Pátek:
Volné tréninky: 9.45 – 10.25, 12.30 – 13.10, 16.05 – 16.45.
Sobota:
Volný trénink: 8.45 – 9.05.
Kvalifikace 1 a 2: 10.30 – 11.10.
Závod 1: 13.00
Neděle:
Warm up: 9.35 – 9.50.
Závod 2: 13.00.


Vedle superbiků se na trati o víkendu představí i nižší kategorie Supersport, Superstock 1000 a Supersport 300. V poslední jmenované se za řidítky představí dokonce tři závodnice.

Díky divoké kartě okusí ostré závody Alexandra Pelikánová, která letos jezdí hlavně evropský šampionát Alpe Adria. „Divoká karta mě hodně překvapila, ale mile. Chci zajet co nejlepší výsledek a hlavně nabrat zkušenosti. Doufám, že se co nejvíc přiučím od dalších pilotů, kluků i holek, v absolutní špičce,“ řekla osmnáctiletá závodnice z Brno Circuit Junior Racing Teamu.

V závodech Supersport 300 potká Španělky Maríi Herrerovou nebo Anu Carrascovou. I Ježek ví, jaké to je závodit proti ženám. „Dlouhá léta jsem závodil s Markétou Hanákovou. Párkrát mě porazila, takže vím, jaké to je. Časem se to dá skousnout,“ smál se.

Jihomoravský předseda fotbalového svazu Pavel Blaha
Komorní finále poháru? Jen jsme vrátili rotaci okresů, říká Blaha