V roce 2013 soutěžili mladí závodníci v Brně a Olomouci. Nyní se do jihomoravské metropole vracejí. „Jelikož jsem Brňák, chtěl jsem mistrovství Evropy přivést sem. Po jednáních s předsedy ostatními svazů se mi podařilo dohodnout, že se šampionát v daných kategoriích pojede tady. Pořádat mistrovství v kategorii Elite totiž v dohledné době není pro Českou republiku finančně dostupné,“ sdělil bývalý dlouholetý předseda Českého svazu cyklistiky Marián Štetina.

O turnaj, který letos hostí Brno se Zlínem, je mezi cyklisty zájem. „Přijedou závodníci ze čtyřiceti zemí. Zájem o závody je vyšší než u předchozích šampionátů, přesné číslo účastníků ale neznám,“ uvedl Štetina.

Kolik cyklistů se postaví na start, budou organizátoři vědět až ve středu, kdy jednotlivé týmy předloží licence závodníků. Zatím totiž mohly přihlašovat i náhradníky.


ÚSPĚŠNÍ Z HERNINGU


Přijet má také šest medailistů z loňského mistrovství v dánském Herningu. Mimo jiné italská vítězka časovky juniorek Elena Pirroneová nebo držitelka bronzu ze silničního závodu a stříbra z časovky ve stejné kategorii Letizia Paternosterová. Favoritem mezi muži do třiadvaceti let bude Švýcar Marc Hirschi, jenž si loni dojel pro třetí místo. Stříbrnou medaili mezi juniory zkusí obhájit Søren Waerenskjold z Norska.

Český trenér Tomáš Konečný napsal do širší nominace přes čtyřicet jmen. „Za našeho favorita považuji juniora Karla Vacka. Z žen pak Nikol Noskovou. Trať oběma sedí, protože je těžká. Nepamatuji si, že by se na mistrovství Evropy jela v posledních šesti či osmi letech tak těžká časovka. A to ani v kategorii mužů,“ zdůraznil Štetina.

Mezi muži pak vyzdvihl ještě olomouckého Jakuba Otrubu. Ti všichni budou bojovat o pozornost cyklistického světa. „Pokud na takto těžkém profilu získají medaili, okamžitě si jich všimnou manažeři profesio-nálních týmů. Je to brána do světa profesionální cyklistiky,“ řekl bývalý funkcionář.

JAROSLAV GALBA