Účastníky elitního kempu vybírá Mezinárodní cyklistická unie. „Její dráhový trenér v sezoně objíždí závody a vybírá jezdce, které na soustředění pozve. Byla jsem ve skupině s Dánem, Thajci, Korejkami, Belgičankou nebo Italkou. Líbilo se mi, že přijelo dost holek, se kterými jsem se mohla výkonnostně srovnávat,“ přibližuje olomoucká rodačka.

Se závodními konkurentkami na kempu navázala přátelské vztahy. „Prvních pár dnů jsme se vzájemně oťukávaly. Ke konci už jsme jezdily na výlety a trávily spolu volný čas. S holkami jsme si povahově sedly,“ těší talentovanou sprinterku.

Ve Švýcarsku společně vstřebávaly náročný tréninkový dril. „Tréninky byly silovější, nikdo se s námi moc nepáral. Dali nám váhu a zvedej. Na dráze to stejné. První dny jsem na převody v tréninku koukala s otevřenou pusou a doufala, že to dva měsíce vydržím,“ usmívá se juniorská mistryně světa i Evropy v keirinu.

Sára Kaňkovská
- Narozena: 22. června 1998 v Olomouci
- Klub: Dukla Brno
- Disciplíny: keirin, sprint
- Největší úspěchy: juniorská mistryně světa i Evropy v keirinu, bronz z juniorského mistrovství světa ve sprintu, bronz z juniorského mistrovství světa v keirinu
- Zajímavost: pochází ze slavného cyklistického rodu, její otec i tři strýcové závodili na kole, v tradici momentálně pokračuje se sestrou Emou, která se specializuje na vytrvalostní disciplíny

Odreagování od dráhy hledala na silnici. „Tréninky na silnici byly lehčí. Jezdili jsme po rovině, takže ideální na pročištění hlavy a uvolnění nohou z těžkých převodů na dráze. Trénovali jsme každý den kromě neděle. Jednofázově nebo dvoufázové i s posilovnou,“ popisuje neteř mistra světa v omniu z roku 2007 Aloise Kaňkovského.

Na začátku května si z Aigle odskočila na Grand Prix Českého svazu cyklistiky do Prostějova, kde ve sprintu urvala v mezinárodní konkurenci páté místo. Mezi závodnicemi do 23 let byla nejrychlejší. „Šlo o závod po měsíci dřiny ve Švýcarsku. Čekala jsem, že se mi pojede hůř, protože jsem neměla žádné volno. S výsledkem jsem spokojená,“ líčí brněnská závodnice.

O víkendu se před domácími fanoušky představí na Grand Prix Brno, kam se po roce opět sjede cyklistická elita z celého světa. Příští týden pak s českou výpravou odcestuje na Evropské hry, které od pátku hostí běloruský Minsk. „Chci na obou akcích srovnat síly s nejlepšími závodnicemi. Udělám všechno pro to, ať urvu co nejlepší výsledek,“ má jasno Kaňkovská.