Ubrat čas hodlá zejména při obrátkách, které nemá ještě vypilované k dokonalosti. „Vím, že v nich mám velkou rezervu. Technicky je ještě nemám tak zmáknuté. Piluju je, ale je těžké naučené věci zařadit při závodě, nemám je zažité. V Nizozemsku se mi nepovedla hlavně poslední obrátka. Při stovce v pětadvaceti­metrovém bazénu děláme tři obrátky, zatímco v padesátce jen jednu. Proto jsou nyní důležitější," vysvětluje třiadvacetiletá naděje, která se v bazénu brněnské Tesly na Lesné představí na své hlavní trati až v neděli.

Vobořil se v minulosti ukázal na vrcholných juniorských akcích, účast mezi seniory na mistrovstvích světa nebo Evropy letošnímu trojnásobnému šampionovi z letního republikového mistrovství uniká. „V plavání neexistuje žádná kategorie mezi juniory a seniory. Kluci v osmnácti skončí v juniorech a najednou závodí s dospělými, kde je větší konkurence. Mladí musí zlomit určitý bod, kvalifikovat se na velkou akci a pak už to většinou jde. To je případ třeba Martina Vernera, který začal na šampionáty jezdit až v pozdějším věku a stihl dvě olympiády," popisuje předseda oddílu Zdeněk Tobiáš.

Právě brněnská plavecká ikona Verner, která loni v létě ukončil v šestatřiceti letech úspěšnou kariéru, nyní trénuje talentovaného sprintera Vobořila. „Martina znám už hodně dlouho. Dokonce jsme spolu asi čtyři roky závodili. Jde o můj velký vzor, dosáhl spousty výborných úspěchů. V tréninku mi jeho zkušenosti pomáhají, dokáže v pravý čas poradit," pochvaluje si Vobořil kouče.