V ženské extralize si první tři celky po základní části volí soupeře z týmů, které skončily na pátém až osmém místě. Vítězky základní části z Vítkovic sáhly po šesté Olomouci, druhý Chodov zvolil osmé Bohemians a třetí Ostrava ukázala na páté Panthers Praha. Na čtvrtý Tatran tak doslova zbyly sedmé Židenice. „Jsem hodně překvapený. Čekal jsem, že si nás i s ohledem na dojezdovou vzdálenost zvolí Ostrava,“ přiznal židenický trenér Luboš Rauer.

Trenér Žabin Viktor Pruša.
Žabiny vyhrály i podruhé, v neděli mohou slavit bronzové medaile

Proč se přední extraligové týmy Židenicím vyhnuly? „Hodně holek říká, že jim nevyhovuje povrch u nás v hale (Židenice jako jeden z mála extraligových týmů hrají na parketách – pozn. red) nebo dojíždění. Já si ale myslím, že se prostě bojí,“ culila se obránkyně Kamila Pravcová.

Židenice tak poprvé v klubové historii narazí v play-off na Tatran, se kterým v základní části dvakrát padly. Nejprve na domácí palubovce 5:10, následně v Praze 1:2. „Při porážce 1:2 jsme si s kolegou Jardou Čížkem odbyli trenérskou premiéru na lavičce Židenic. Šlo o maximálně vyrovnaný souboj, který nakonec vyzněl lépe pro soupeřky,“ zavzpomínal Rauer, který s Čížkem převzal trenérskou taktovku po bývalé koučce Petře Prouzové v polovině ledna.

Čtvrtfinálová série má pro brněnského lodivoda speciální náboj. „V Tatranu jsem minulou sezonu trénoval starší žáky. Spolupracoval jsem přitom s Markem Michálkem, který teď vede jejich ženský tým. Už jsme stihli i drobné hecování, bez toho to nejde,“ řekl s úsměvem Rauer.

POZOR NA PŘESILOVKY

Na co si musí dát hráčky Židenic pozor? „Tatran je velmi silný v přesilovkách. Má v kádru juniorské reprezentantky, které mají obrovský potenciál. Jde o silné individuality, které zároveň dokážou pracovat jako tým. Musíme k zápasům přistoupit zodpovědně, nedat soupeřkám moc prostoru. Když mají hráčky Tatranu možnost vystřelit, jen sporadicky se stává, že nepadne gól,“ přiblížil brněnský stratég.

Možnost připravit se na konkrétního soupeře měly florbalistky Židenic pouze na jednom tréninku. Volba čtvrtfinálových dvojic se totiž uskutečnila až po posledním utkání základní části, tedy ve středu večer. „Nesouhlasím s podmínkami, které Český florbal pro extraligu nastavil. Tempo soutěže je od lednového restartu brutální. Muži v superlize dostali po základní části tři týdny volna, my máme tři dny. Některé týmy navíc v sezoně zasáhl covid, takže v závěru dohrávaly i pět zápasů v sedmi dnech. To je šílené, “ neskrýval rozčilení Rauer.

Také v závěru dlouhodobé části soutěže postrádal řadu opor. „Přišli jsme o Martinu Valehrachovou, u které to vypadá na dlouhodobé zranění kotníku. Navíc si několik holek prošlo covidem. Kádr se v posledních týdnech dával dohromady. Věřím ale, že proti Tatranu nastoupíme v nejsilnější možné sestavě,“ přál si zkušený trenér.

Alexandre Mallet (na snímku ve tmavém dresu) ještě před měsícem bojoval proti Kometě v předkole play-off v dresu Vítkovic, nyní se má vrátit do Brna.
Kometa v době postcovidové: předpokládá se návrat mistrů i odchovanců

Cesta Židenic ve vyřazovacích bojích skončila dosud vždy ve čtvrtfinále. V minulém ročníku se sice ujaly vedení 2:0 na zápasy v sérii proti pražským Tigers, pak ale sezonu ukončila pandemie koronaviru. „Letos si to chceme vynahradit a konečně urvat semifinále. Mladší holky jsou natěšené na svoje první play-off, starší zase pamatují boje v baráži a chtějí pro Židenice konečně vybojovat postup do elitní čtyřky. Semifinále je pro nás obrovské lákadlo,“ burcovala Pravcová.

Cíl pro víkendové boje je tedy jasný. „Dvě výhry. To je ideální scénář. K soupeři ale přistupujeme s respektem. Uvědomujeme si, že nás čekají těžké zápasy,“ dodal Rauer.