Pokud vás tato disciplína už zaujala, nebo ji teprve chcete poznat, zamiřte o víkendu na Brněnskou přehradu, kde se uskuteční devátý díl Českého poháru v paddleboardingu. „Říká se, že nejhezčí pohled na svět je ze sedla koně. Něco podobného lze říct o tomto sportu ve spojení s vodou. Když stojíte na prkně, máte úplně jiný pocit a rozhled,“ líčí Michal Budík, ředitel závodu a viceprezident České federace Stand Up Paddle.

Hokejová Kometa se ve středu po čtyřech a půl měsících vrátila na led i s kapitánem Martinem Zaťovičem.
Bez Zábranského na střídačce. Kometa se po dlouhé době připravuje na ledě

Pádlovat na surfovém prkně údajně napadlo domorodce z Velikonočních ostrovů už v polovině minulého století. Budík se mu věnuje šest let. „Na prkně vidíte břeh i vodu pod sebou z jiné pozice, než když člověk sedí, v čiré vodě, pozorujete i ryby. Když jedu k Veveří a dívám se na soutěsku, je to uvolňující pocit,“ popisuje Budík. „Jezdí se i na řekách, kde se lidé dostanou k bezpečnému adrenalinu, nemusí jít ani o divoké peřeje,“ dodává.

Při paddleboarding se zapojuje rovnoměrně celé tělo, takže jde o vhodný sport pro rozvoj kondice. „Je to zdravý pohyb, nejde o jednostrannou zátěž. Člověk se pak cítí příjemně unavený,“ povídá ředitel pohárového klání.

Program v Brně

SOBOTA
9.00–10.00: prezence a vyzvednutí startovních čísel
11.00: start závodu sprint (děti, hobby, open+junioři)
17.00: start závodu long distance (open 10 km / hobby, děti 3 km)
19.30: vyhlášení výsledků prvního závodního dne
NEDĚLE
9.30–10.30: prezence a vyzvednutí startovních čísel
11:00 start závodu technical race (děti, hobby, open +junioři)
14.00: vyhlášení výsledků druhého závodního dne

O víkendu zaplní vyznavači tohoto odvětví přístaviště Rokle, kde si zájemci mohou půjčit plováky a paddleboarding vyzkoušet. S rovnováhou se každý brzy popasuje. „Přímou jízdu a držet stabilitu se každý naučí rychle. Úplný začátečník se na prkno bez problémů postaví téměř hned,“ přibližuje Budík.

Na Brněnské přehradě se představí kompletní česká špička včetně čerstvého mistra republiky Ondřeje Petráka. Závod patří do kategorie Major, která je nejvýznamnější a také nejlépe bodovaná. „Výš už jsou pouze mistrovství republiky a finále Českého poháru, které bude 22. a 23. srpna ve Vranově nad Dyjí,“ přibližuje Budík.

Závodníci se poměří ve třech disciplínách. V sobotu se pojede sprint na dvě stě metrů s jednou otočkou a vytrvalostní long distance. Ten v Brně měří zhruba deset kilometrů v hlavní kategorii open, na hobby závodníky čeká poloviční trať. „Pojede se z Rokle k hradu Veveří, kde bude otočka, zase kolem pláže na Kozí horku, tam bude další otočka a zpátky. Dlouhou trať zvládnou závodníci za hodinu,“ sděluje.

Fotbalový obránce Jan Hlavica přestoupil z Líšně do brněnské Zbrojovky, kde podepsal smlouvu na tři roky.
První posila pro Zbrojovku. Z druholigové Líšně přichází obránce Hlavica

V neděli je na programu technický závod. „Objíždí se osm bójek. Kategorie open pojede pět kol, děti a hobby dvě, okruh měří kolem pěti set metrů,“ doplňuje Budík.