Účast na Světovém poháru v Předklášteří přislíbil výběr Rakouska, Švýcarska, Itálie, Německa, Slovenska a samozřejmě nebude chybět kompletní česká reprezentace. „Bohužel letos kvůli pandemii nepřicestují zástupci z Japonska, Tchaj-wanu, Íránu či Švédska, pro které je momentálně cesta do České republiky kvůli různým opatřením moc složitá,“ uvedl předseda organizačního výboru Pavel Ivánek. 

Program SP v Předklášteří
pátek:
16.00 - oficiální trénink
sobota:
10.00 - 1. kolo, slalom
13.00 - 2. kolo, slalom
16.00 - sprint super G
neděle:
10.00 - 1. kolo, obří slalom
13.00 - 2. kolo, obří slalom 

Český tým se nicméně představí v plné síle, na start se postaví dvaadvacet závodníků. „Z prvních dvou podniků jsme si přivezli mnoho hezkých umístění. V Piešťanech si pro dvě zlata dojela Alena Veselá, Šárka Abrahamová a Martin Barták přidali dvě stříbra, Eliška Rejchrtová a Jan Borák dva bronzy. V Rettenbachu pokračovala Šárka ve stříbrné sérii, poté jsme posbírali několik čtvrtých míst,” připomněl dosavadní české úspěchy šéftrenér reprezentace Daniel Mačát a dodal: „Věřím, že se nám bude na domácí půdě dařit. Jsme dobře připraveni a opět se popereme o ty nejvyšší příčky.“

Na výhodu domácího kopce se těší Veselá, kterou na jejím tréninkovém svahu čeká souboj o vedení v průběžném hodnocení elitního seriálu. „Věřím, že na dobré výsledky navážu i v Předklášteří, přestože se jedná o jeden z nejnáročnějších svahů z letošního kalendáře Světového poháru. O víkendu se mi dařilo na FIS závodech v Rakousku a spravila jsem si tak náladu po výpadku v Rettenbachu. Začínáme slalomem, na který se těším, ale jsem zvědavá i na sprint super G, které se pojede vůbec poprvé,” uvedla Veselá.

„Závody u nás v Česku jsou vždy skvělé kvůli domácí atmosféře a větší znalosti kopce. Samozřejmě se s tím pojí i větší tlak a očekávání, ale důležité je se tím nenechat moc ovlivnit, což bude důležité i na domácím mistrovství světa ve Štítné nad Vláří. Domácí svěťák bude dobrý trénink,” doplnila.

Tradiční zastávku Světového poháru si nenechá ujít ani čtrnáctinásobný mistr světa, držitel devíti křišťálových glóbů a vítěz 72 závodů Světového poháru Jan Němec, pro kterého to bude první start v elitní sérii od roku 2016, kdy skončil právě v Předklášteří druhý.

„Na Klínku jsem začínal, lyžařsky jsem tady vyrostl. Znám na tom kopci každý drn. A zároveň jsem se tam před pěti lety loučil posledním startem a promítáním filmu Lyžař. Bude to symbolický krok v mé přípravě směrem k mistrovství světa,“ zmínil svůj hlavní cíl, kterým je vrchol sezony – zářijové mistrovství světa ve Štítné nad Vláří.

Světový pohár se uskuteční za dodržení aktuálních hygienických a protiepidemických opatření. „Zároveň ale musíme postupovat podle manuálu mezinárodní lyžařské federace, takže závodníci a týmy musí být přímo na místě otestováni. Složení organizačního týmu je podobné jako na zářijovém světovém šampionátu, takže to pro nás bude takový test, i když tam budou pravidla pro týmy o něco přísnější kvůli většímu počtu startujících,“ dodal Ivánek.

ANNA HRBÁČKOVÁ