Ivančický rodák má ve sbírce dvě bronzové medaile z olympijských her v Londýně z roku 1948. Vybojoval je na kruzích a v prostných. Tehdy mu bylo třiadvacet let. „Je to výjimečný a v současnosti asi nedostižný výsledek, ale závodili jsme v jiné době. Dnes je to věda a některé cviky jsou úplně proti fyzikálním zákonům,“ vzpomínal v seriálu Deníku Rovnost Když tady zářil.

S gymnastikou začínal s bratrem Jiřím pod vedením otce, který byl starosta Sokola Tetčice. „Na konci třicátých let jsem se dostal na školu do Brna, kde byl můj třídní učitel Gustav Hrubý. Hodně mi pomáhal,“ připomněl člena vítězné sestavy z mistrovství světa 1938.

Legendární kanonýr Zbrojovky Karel Kroupa.
Jubileum Zbrojováka století: Karel Kroupa slaví sedmdesátiny

Na olympijské hry se dostal ještě dvakrát, v Helsinkách 1952 skončil s československým družstvem šestý, o čtyři roky později v Melbourne čtvrtý.

Právě k Austrálii se váže netradiční příhoda. Při odjezdu z Melbourne se přišli s výpravou rozloučit českoslovenští emigranti, s nimiž se sportovci nesměli stýkat. Přinesli na loď cigarety, čokolády a žvýkačky, jenže nikdo balík nechtěl převzít.

Až na Růžičku. „U schodů na přístavní molo stál hlídač a nechtěl mě pustit. Odstrčil jsem ho. Na cestě zpět se mi v tom vrtal, ale já ho zase odstrčil,“ popsal událost, kvůli níž se patrně znelíbil totalitnímu režimu a musel skončit v reprezentaci.

Ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. Jindřich Vobořil ukazuje jednu z testovacích sad, kterými začnou v pátek testovat na koronavirus terénní pracovníky a bezdomovce.
Protiúder šíření koronaviru? V Brně plošně otestují bezdomovce nebo důchodce

Až do začátku devadesátých let trénoval a pracoval na obnově Sokola Brno I, kde byl až do roku 2004 starosta.

Úspěchy zdobí i jeho rodinu. Švagrová Věra Růžičková zvítězila na olympiádě v Londýně v soutěži družstev. Olympijské stříbro a bronz má ve sbírce i jeho žena Matylda, která závodila pod dívčím jménem Šínová.

Všechno nejlepší přeje také redakce Deníku Rovnost.