Další díly seriálu Když tady zářil najdete ZDE

Vezměte stopky a zkuste stisknout tlačítko dvakrát za sebou tak rychle, že se na displeji objeví údaj jedenáct setin sekundy. Je to obtížné. I lusknutí prsty trvá déle.

Brněnský deník Rovnost v dalším dílu seriálu Když tady zářila představuje plavkyni, které před deseti lety chybělo v Sydney k životnímu úspěchu právě jedno rychlé lusknutí prsty.

Hana Netrefová si z olympijské polohovky na čtyři sta metrů odvezla deváté místo. Finále jí uteklo o jedenáct setin. „Žádná olympiáda se mi nepovedla na sto procent. V Sydney se už neplavalo malé finále, takže jsem na boj o medaile jen smutně koukala,“ krčí rameny legenda, která se do světových tabulek před sňatkem zapisovala jménem Hana Černá.

Brněnskou rodačku přivedly k vodě rodiče. Matka závodně plavala, otec lyžoval. Ve městě se sjezdovky hledají těžko, takže Černá zamířila do bazénů. „V páté třídě si mě vyhlédl trenér Josef Nalezený, se kterým jsem strávila osmnáct let. Náš vztah byl perfektní. Vídáme se dodnes,“ vzpomíná Netrefová.

Mladou plavkyni čekala v tréninku tvrdá dřina. „Byla jsem těžkopádná a ve vodě mi chyběl správný skluz. Nepatřila jsem k nejtalentova­nějším sportovcům a musela jsem se pořádně kousnout,“ pokračuje ve vyprávění šestatřicetiletá Brňanka, která se specializovala na polohové závody.

Ještě před největšími úspěchy Netrefová prošla krizí. „Mezi lety 1993 až 1995 jsem měla problémy s váhou. Chtěla jsem být až moc štíhlá a hádala jsem se s trenérem. Asi jsem si musela aspoň jednou nabít nos,“ vypráví.

Nejzářivější vrchol kariéry na Netrefovou čekal v anglickém Sheffieldu, kde v roce 1998 slavila zlato na evropském šampionátu v krátkém bazénu. „Nejvíc mi pomohla univerziáda o pět let dříve. Skončila jsem v Buffalu třetí a přestala se bát velkých akcí, ale zlato z Evropy je číslo jedna,“ usmívá se trojnásobná účastnice letních olympijských her.

Sheffield má dodnes Netrefová ze všech bazénů nejraději. „Je to moje vysněné místo. Získala jsem tam už v roce 1993 evropský bronz. Plavali jsme pořád ve stejné vodě, protože bazén má posuvné stěny a pořadatelé z padesátky udělali poloviční trať. To mi vyhovovalo,“ vysvětluje úspěšná reprezentantka.

Výborné výsledky si Netrefová vyplavala také v roce 1999. Na světové univerziádě na Mallorce zvítězila kromě své oblíbené polohovky i na čtyřstovce volným způsobem „Skočila jsem do vody a cítila, že letím. Šlo to samo,“ říká k nečekané španělské medaili.

Trofeje a diplomy vozila brněnská plavkyně ze závodů v dlouhém i v krátkém bazénu. „Mám raději padesátku, protože jsem špatně startovala a nešly mi ani obrátky. Na padesátce je obrátek méně, takže nehrozila velká ztráta,“ přemýšlí držitelka 129 titulů mistryně republiky. „Tolik? Asi to číslo je pravdivé. Takový Květoš Svoboda je určitě větší sběratel. Někdy to jde rychle, protože na jednom šampionátu plavec může vyhrát i osmkrát,“ zůstává skromná.

Ve vodě se potkávala i s dalšími plaveckými legendami. „Třeba s Olgou Šplíchalovou a Lenkou Maňhalovou, ale oblíbených kolegů bylo víc. Na soustředění před olympiádou v Atlantě jsme se střídaly s veřejností a lovily mince, které lidem uplavaly. Jednou trenéři do vody naházeli hromadu drobných a měli z nás srandu, že se s radostí plácáme u dna,“ směje se.

Netrefová s plaveckými brýlemi křižovala celý svět a splnila si také cestovatelský sen. „Vždycky jsem se chtěla podívat do Austrálie, což se povedlo. Poprvé jsem tam byla v roce 1994 na soustředění třeba s Alexandrem Popovem. Byl to neuvěřitelný zážitek. Ráda se do Austrálie vracím a naposledy jsem si u protinožců užila na jaře dovolenou,“ culí se bývalá závodnice brněnské Komety, která se na polohovkách opírala hlavně o závěrečného kraula.

Plavecké ikona ukončila kariéru před osmi lety. Bylo jí teprve osmadvacet, ale už postrádala závodnickou motivaci. Při vrcholovém sportu zvládla doktorské studium zaměřené na informatiku a teď ji živí programátorské jedničky a nuly na Mendelově univerzitě v Brně. „Přišlo mi těžké k plavání studovat sportovní fakultu. Věděla jsem, že salto a přemet nikdy umět nebudu, takže jsem ráda, že mám úplně odlišné vzdělání,“ dodává žena, která v tréninku podle svého deníku naplavala skoro čtyřicet tisíc kilometrů.

Poslední tři roky Netrefová tráví na mateřské dovolené s dcerou Lucií, dělá plaveckou rozhodčí a plánuje sportovní návrat. „Od září budu trénovat malé děti. Jsem zvědavá a těším se na novou zkušenost,“ uzavírá.

Hana Netrefová
Narozena: 17. května 1974 v Brně
Sport: plavání
Disciplína: polohový závod, volný způsob
Klub: KPSP Kometa Brno
Současné zaměstnání: programátorka informačních systémů na Mendelově univerzitě v Brně.

Největší úspěchy:
OH: Barcelona 1992 – 14. místo, Atlanta 1996 – 10. místo, Sydney 2000 – 9. místo,
MS: Řím 1994 – 6. místo
MS v krátkém bazénu: Hong Kong 1999 – 6. místo, Atény 2000 – 4. místo
ME: Sheffield 1993 – 3. místo, Sevilla 1997 – 3. místo, Istanbul 1999 – 3. místo
ME v krátkém bazénu: Sheffield 1998 – 1. místo
Univerziáda: Palma de Mallorca 1999 – 1. místo,
(Vše 400 m polohový závod)
Univerziáda: Palma de Mallorca 1999 – 1. místo,
(400 m volný způsob)