Jezdec stáje RedoxPrüstel GP nasbíral pouhých 78 bodů a skončil v celkové klasifikaci čtrnáctý. „Stydím se za to, co jsme předváděli v posledních závodech. V týmu nefungovalo spoustu věcí, jak mělo. Hodně se šetřilo. Majitel se o nás pořádně nezajímal a chybělo hodně lidí. Připadalo mi to, jak bych jel český šampionát a ne mistrovství světa,“ hořekoval Kornfeil.

Svědomí přitom nemá čisté ani on. „Vždy hledám chybu nejdřív u sebe a samozřejmě jsem se jich taky dopustil. Ale problémy byly zkrátka v jistých pasážích sezony obrovské. O některých nesmím ani mluvit,“ prohlásil zkušený motocyklista.

Fotbalová Zbrojovka pomáhala lidem v nouzi.
Zbrojovka pomáhala lidem v nouzi. Gólman Floder řádil s naběračkou

Novou naději po deziluzi z německého týmu mu skýtá angažmá ve španělské stájí RBA Skull Rider. „Mám obrovská očekávání. Líbí se mi, jak tým funguje. V podstatě od závodu v Japonsku jsem trávil víc času s nimi, než se svou stájí. Majitel vychoval velká jména,“ poznamenal Kornfeil.

Jeho stájovým kolegou bude jedenadvacetiletý kazašský pilot Makar Jurčenko, jenž v uplynulém ročníku nasbíral v Moto3 devětadvacet bodů a v klasifikaci obsadil čtyřiadvacátou příčku. „Známe se z paddocku a na jeden závod jsme spolu cestovali. Jde o naprosto normálního kluka, takže věřím, že spolupráce bude fungovat. Je to průměrný pilot,“ pronesl Kornfeil.

Hokejista Tomáš Vincour.
Moje místo v kabině je obsazené, nikoho ale vyhazovat nebudu, směje se Vincour

Jihomoravský motocyklista potřebuje zabrat, znovu pojede o svou budoucnost. V sedmadvaceti letech bude v příštím roce opět suverénně nejstarší a blíží se věkovému limitu, po němž už nebude moct jezdit v nejnižší třídě. „Očekávám, že rok 2020 bude rokem Jakuba Kornfeila. Myslím, že už načerpal spoustu jezdeckých dovedností a navíc lidsky dospěl,“ poznamenal motocyklový expert Václav Svoboda.

Progres se očekává také od druhého českého jezdce ve světovém šampionátu Filipa Salače. Rodák z Mladé Boleslavi zaznamenal ve své debutové sezoně dvaatřicet bodů. Blýskl se v posledním závodě ve Valencii, kde finišoval pátý. Navíc se mu povedlo vyjednat lukrativní angažmá se stájí VNE Snipers a místo KTM osedlá motocykl Honda, „Mám velikou radost. Dávám do přípravy všechno a věřím, že to bude z mé strany dobré,“ pronesl jezdec, jenž včera oslavil plnoletost.

Jakub Kornfeil v roce 2019
Počet závodů: 19
Počet bodů: 78
Pořadí v klasifikaci: 14. místo
Nejlepší závod: GP Nizozemska v Assenu – 3. místo
Grand Prix v Brně: 9. místo
Nedokončené závody: GP Texasu, GP Japonska
V sezoně 2018: 116 bodů a 8. pozice klasifikace