Ten vás oslní už lokalitou, protože leží hned vedle pláže, kterou omývá chladná voda Severního moře. Takže na okruh klidně shlížíte z písečných dun, které jej obklopují. Měl jsem tu čest, že jsme tam procházel s nejpovolanějším doprovodem. Populárním televizním komentátorem a fotografem Martinem Strakou, studnicí minulosti i současnosti celosvětového motorsportu, a Svatoplukem Buchtou, světovým šampionem v dráhové cyklistice a vedoucím trenérem Dukly Brno.

Takže jsem hned zjistil, že plány na závodní trať vznikaly už před druhou světovou válkou a první automobilové klání se v Zandvoortu uskutečnilo už v roce 1948. Okruh hostil také seriál nejslavnější, závody Formule 1 se tam jezdily mezi roky 1952 a 1985. Aktuálně hostí například slavný podnik DTM, který několikrát uvítal i brněnský Masarykův okruh.

Měli jsme to štěstí, že jsme zamířili do Zandvoortu v den konání finálového závodu Zimního vytrvalostního šampionátu, při kterém se proháněl také stroj Ligier. Prototyp závodící v Le Mans, který dosáhne rychlosti přes tři sta kilometrů v hodině. A ten zvuk, když kolem vás sviští, stojí opravdu za to. Zvlášť když projede v bezprostřední blízkosti zatáčkou, která se jmenuje příznačně Tarzanova.

Mou premiéru na závodním okruhu jsem si užil víc než do sytosti a s chutí jsem se vrátil na velodrom, kde jsem v podání jiných rychlých kol viděl světový rekord v ženské stíhačce. A vrchol šampionátu dráhařů nás teprve čeká…