Český celek do něj vstoupí v pátek od čtyř odpoledne, kdy singlista Ondřej Vít v základní skupině narazí na kvalifikanta. Pak následují souboje dvojic a trojic, kde domácí výběr bere jedině zlato. „Jsem rád, že ve výběru můžu být, je to pro mě obrovská čest a vrchol kariéry. V týmu panuje skvělá nálada, všichni se moc těší. Navíc hrajeme v Brně, má být vyprodáno, takže špica," hlásí český reprezentant Martin Müller, který v extralize hájí barvy Modřic.

Kvalifikace odstartují na třech kurtech už v pátek v osm hodin ráno a představí se tam třeba zástupci Itálie či Ruska, které dosud na nohejbalovou mapu nepatřily. „Přidávají se země, které hrají některé druhy fotbalu či futsalu a chtějí se poměřovat i v nohejbalu. Nejsou to výletníci, kteří míří za zábavou, ale organizované skupiny pod hlavičkou fotbalových svazů," sděluje prezident českého i světového nohejbalu Kamil Kleník.

Češi stojí už šest let v čele mezinárodní organizace UNIF a pomáhají rozvoji nohejbalu do dalších zemí. „Jako nejsilnější země jsme dali organizaci hlavní směr a náplň. Ostatní státy s námi rády spolupracují," oznamuje Kleník.

V Brně se tak představí výběr Kostariky nebo afrických států Kamerunu a Mali. „Jenom dobře, že jezdí. Kvalifikanti ze vzdálenějších zemí mají slabší úroveň, ale teprve se s nohejbalem seznamují, musíme být trpělivější," povídá Müller.

Velké lákadlo kromě českých nohejbalistů představují vyslanci Jižní Koreje, kteří nadchli už na mistrovství světa v Nymburku před čtyřmi lety. Jejich akrobatické pojetí zvedá diváky ze sedadel. „Lidi mají strašně rádi ty jejich skákané údery. Korejci se hecují, dávají do toho všechno," líčí Müller. „Jsou nevyzpytatelní, ale kdybychom na ně narazili, budeme trpěliví a půjde to," podotýká Müller.

Jižní Korea dokonce pořádala nominační turnaje, aby na šampionát vybrala nejlepší hráče. „Korejci jsou šikovní, ale nehrají s blokem, což jim hodně překáží. Naše soutěž je natolik kvalitní, že bychom si s ostatními měli poradit," má jasno český reprezentant Radek Pelikán.

Český tým budou hnát za zlatými medailemi tři tisíce diváků ve vyprodané brněnské hale. „Před takovou návštěvou jsem nikdy nehrál," těší se na šampionát Pelikán.

MÍČ MICKEY MOUSE

Na světovém šampionátu zažije premiéru nový nohejbalový balon, který společnost Gala vyvíjela dva roky. Na jeho testování se podíleli čeští reprezentanti. „Zvolili jsme takovou barevnost, aby hráči měli lepší sledovanost rotace, kterou umí udělat," uvedl Bohuslav Vičar, obchodní zástupce firmy Gala.

OBUV Z GOLD EDITION

Při mistrovství světa v Brně se čeští reprezentanti nazují také do nových bot od společnosti Botas, která vytvořila limitovanou edici pro šampionát. „Vyvíjeli jsme technologii změkčení a botu se nám podařilo odlehčit. Použili jsme kvalitní kůži, na nohu přilne nejlíp," řekl František Nestával, ředitel firmy Botas.