Brněnský pilot Karel Abraham v MotoGP vyměnil stáj i motorku a v královské kubatuře hodlá po odmlce jezdit na bodech. Už osmou sezonu načne v Moto3 Jakub Kornfeil z Rohatce na Hodonínsku, který patří mezi širší okruh favoritů. „Nemůžu se dočkat, testování je stereotypní a už se těším, až to konečně vypukne,“ zdůraznil pětadvacetiletý jezdec.

Rodák z Kyjova ze stáje Redox Prüstel GP vstupuje do nového ročníku Moto3 jako nejstarší pilot nejnižší kubatury. Očekává se od něj výrazné zlepšení dosavadního osobního maxima, osmé pozice v celkové klasifikaci. „Chci celkově skončit do třetího místa, ale závody jsou nevyzpytatelné. V Moto3 jedete v jedné zatáčce na třetí pozici a na konci kola třeba až desátí. Mezi úspěchem a neúspěchem je tenká hranice,“ upozornil Kornfeil.

CHYBY V TESTECH

K průlomu má příhodné podmínky. K ruce dostal motorku KTM novější specifikace a za týmového kolegu krajana a dlouholetého kamaráda Filipa Salače. „Jsem z toho nadšený. Dobré vztahy mezi týmovými kolegy jsou zvlášť v poslední době v mistrovství světa alfa a omega. Je čím dál důležitější, aby si piloti pomáhali,“ podotkl Kornfeil, jenž využil zimní pauzu k vyladění všech detailů. V prosinci například podstoupil drobný chirurgický zákrok arm lift, aby se zbavil kamenění ruky.

Výsledky předsezonních testů ovšem vzbuzují drobné pochybnosti o jeho formě. Jak při prvních na španělském okruhu Jerez, tak na závěrečných v dějišti prvního závodu v Losailu končil Kornfeil až na chvostu dvacítky. „Pozice na testech je jen číslo. Buď vám vyjde hodně rychlé kolo, nebo ne. Na třetí pozici jsem moc neztratil, a když jsem měl příhodné podmínky k zajetí ideálního času, udělal jsem nějaké chyby. Vím o nich a poučím se,“ pronesl jihomoravský pilot.

Podle motocyklového experta Václava Svobody se rohatecký jezdec v tomto ročníku může zapsat do historie českého motorismu. „Má na to, pravidelně jezdit na stupních vítězů a stát se v tomto ohledu nejúspěšnější český pilot v éře samostatného státu,“ upozornil Svoboda.

close info Zdroj: Deník zoom_in NERVOZITA STOUPÁ

Zlí jazykové tvrdí, že pokud Kornfeil zůstane za očekáváním, jeho dny ve světovém šampionátu budou sečteny. „I když se mu nezadaří tolik, jak očekáváme, má slušnou šanci dostat zajímavou smlouvu ve vyšší třídě,“ pravil Svoboda.

Novou motorku a výsledkově nepříliš povedené ostré testy má za sebou i jediný český pilot v MotoGP Karel Abraham. Minulý rok se trápil na staré a nekonkurenceschopné motorce, po přesunu do stáje Reale Avintia Racing usedl na novější Ducati Desmosedici GP 18. Silnější stroj v testech v perspektivní umístění nepřetavil, pohyboval se kolem dvacátého místa. „Strašně se na sezonu těším, i když nervozita stoupá. Teď to třeba nevypadá, ale chci pravidelně jezdit na bodech,“ pronesl na svém facebooku brněnský pilot.

V královské kubatuře se kromě zavedených bardů musí vypořádat i s nebývale kvalitním mládím. Do MotoGP vstupují supertalent Fabio Quartararo nebo úřadující šampion Moto2 Frances-co Bagnaia. Favorit na triumf je jeden, španělský fenomén Marc Márquez. Chybět nebude ani legendární Valentino Rossi. „Márquez znovu povládne, ale o druhé místo čekám velký boj,“uzavřel Svoboda.