Hráčky povede stejný realizační tým, který cepuje muže brněnského celku. Licenci pak klub získal od Českých Budějovic. „Chceme hráčkám, které končí s kariérou nebo mají malé děti, vytvořit takové podmínky, aby mohly své umění ukázat v Extralize. Sázíme na zkušenost. Na to, že holky chtějí být spolu a mají chuť si zahrát. Vrátíme reprezentantky zase na palubovku,“ představil ideu prezident klubu Martin Gerža.


ZDRAVÍ PŘEDEVŠÍM


Soupiska celku nesoucího pracovní název Šelmy obsáhne dvanáct až čtrnáct jmen. Klub zatím představil mnohonásobné bývalé reprezentantky a sběratelky titulů Kristýnu Boulovou, Markétu Chlumskou, Terezu Matuszkovou či Soňu Novákovou.

Ján Svorada
Na kole si vyvětrám hlavu po náročném dni, popisuje čerstvý padesátník Svorada

Tedy hráčky, které se navzájem znají již z dřívějška. „Sešli se tu holky, co spolu už něco prožily. Ať už v klubech či reprezentaci. Přiznám se, že když za mnou Martin přišel, příliš jsem tomu nevěřila. Není takový problém, když je třeba jedna hráčka po porodu a trénuje individuálně, ale když se takových sejde víc, může to být pro trenéry obtížné. Trvalo mi, než jsem poznala, že to funguje a teď jsem nadšená,“ řekla Chlumská.

Hráčky zatím trénují třikrát týdně. Některé jsou zároveň s dětmi na mateřské, další chodí do práce. I proto kvitují, že se v klubu zaměřují také na jógu a zdraví. „Volejbal má být zábava, ale v zahraničí, kde jsem posledních patnáct let žila, je to příliš velký byznys a stres. Tady myslí hlavně na to, abychom byly zdravé, a myslím, že je to i ukázka pro ostatní týmy, které o tuhle stránku tolik nepečují. Jsou celky, co vysolí stovky tisíc za hráče, ale už nemyslí na kondiční trenéry a fyzioterapeuty,“ vyzdvihla Matuszková.


VRCHOL LEDOVCE


Přesné cíle do sezony si Šelmy zatím nedávají. „Naši největší ambicí bylo poskládat mužstvo a to jsme splnili. Ještě před třemi měsíci jsem nevěděl, zda se nám to vůbec povede. Teď věřím, že projekt bude dlouhodobý a nebudeme hrát o záchranu, ale to se teprve ukáže. Chceme také pomoci se začleněním sportovců po konci kariéry do života. Třeba se pak některé holky zapojí jako trenérky,“ nadhodil Martin Gerža.

Narazil ovšem také na obtíže. „Když vezmeme v úvahu, kolikrát týdně se bude trénovat, nemůže k nám přijít nějaký trenér s nenaplněnými ambicemi. To není ve shodě a několik trenérů, které jsem oslovil, nabídku odmítlo,“ přiznal klubový šéf.
Nový tým bude hrát v hale v ulici Kounicova. Tam by měli v nové sezoně většinu domácích zápasů odehrát také muži Volejbalu Brno.

„Věřím, že symbióza mezi chlapy a ženami bude fungovat a přitáhne víc diváků. Volejbal nehrajeme pro sebe, ale pro lidi. Pokud chodí do haly, stojí za to v takových projektech pokračovat. Rozhodně nechceme konkurovat Králově Poli. Ti dobře pracují s mládeží, zatímco u nás máme jen špičku, vrchol ledovce. Nechceme vytvářet konkurenční mládežnickou pyramidu. Není to žádný nenávistný projekt, naopak doufám, že spolupráce mezi kluby fungovat bude.“ zmínil Gerža další brněnský klub.

Nové tváře
Tereza Matuszková (1982) - bývalá reprezentantka prožila část kariéry za hranicemi, kde si vyzkoušela italskou, francouzskou, či například jihokorejskou volejbalovou ligu.

Soňa Nováková (1975) – úspěchy sbírala v plážovém i šestkovém volejbale. Představila se také na olympiádách v Sydney a Aténách. V Česku hrála za Olomouc či Prostějov, prosadila se také v Rakousku.

Kristýna Boulová (1985) – Téměř dvoumetrová blokařka začínala s volejbalem v Plzni a několik let hrála za pražský Olymp. Představila se i v zahraničních soutěžích. Hrála třeba  v Rakousku, Itálii či Švýcarsku. Poslední rok hájila barvy Králova Pole.

Markéta Chlumská (1982) – odchovankyně Králova pole je magnetem na tituly. Pět jich získala s mateřským klubem, pět s Prostějovem. Prosadila se také v reprezentaci.

JAROSLAV GALBA

Ilustrační foto - curling
Curling v Brně? Dráhy mohou být od zimy za Lužánkami