Kelemen po vyřazení skončil na třinácté příčce, což je nejlepší umístění v historii světových šampionátů ve sprintu od roku 2001, kdy Pavel Buráň obsadil v Antverpách devátou příčku. „Třinácté místo ve sprintu beru všemi deseti v tak nabité špici. V olympijském roce jsou všichni totálně nastřelení,“ pronesl.

Zkušeného Nizozemce však potrápil. „Nebyla to jednoznačná jízda, mám z ní dobrý pocit. Neměl jsem co ztratit. Věděl jsem, že měl rychlejší kvalifikaci o tři desetiny. Zkusil jsem stání a nachytal ho, vzal si jedničku. Pak jsem ho chtěl podjet, ale stihl mě trochu zavřít a musel jsem vycouvat. Když jede v jízdě dvoustovku za deset sekund, blbě se už přelézá,“ popsal Kelemen.

Polepšil si ze sedmnáctého místa v kvalifikaci, kde dvě stě metrů s letmým startem zvládl za 9,878 sekundy. „Konečné třinácté místo je dobré. Těžko se nastupuje proti nejrychlejšímu člověku z kvalifikace. Pavel si počínal dobře, dokázal Hooglanda dostat do úzkých, když ho ustál. Připravil si útok, který úplně nevyšel, zkusil ještě variantu dvě, ale už ho nepřeskočil. Byl mu důstojný soupeř,“ pochválil svého svěřence brněnský i reprezentační kouč Petr Klimeš.

V boji o postup do osmifinále vyřadil Kelemen maďarského protivníka Sandora Szalontaye, který skončil v kvalifikaci těsně před ním a vede ho nyní právě Buráň. „Mám z mistrovství světa dvě třináctá místa ve sprintu nebo v keirinu, ale mají jinou váhu. Ve sprintu tak dobří nejsme, což ukazuje, že máme jedno vyjeté kvalifikační místo, takže se třináctá příčka určitě počítá,“ uvědomil si český dráhař.

Větší naděje vkládal sedmadvacetiletý závodník do keirinu, v němž před necelými necelými čtyřmi lety ovládl evropský šampionát. „Keirin je strašný vabank. Mohlo být velké finále i medaile, ale třeba ani Hugo Barrette nepostoupil do šestnácti a to je velký jezdec, který má medaile ze světových pohárů. Dvanáctka byla v keirinu určitě hratelná, kdyby všechno dopadlo, možná i finále, přesto třináctý na světě propad není,“ pravil Kelemen.

Umístění v Pruszkówě pomůže v olympijské kvalifikaci do Tokia 2020. „Jsou to důležité body k olympiádě. Na pozicích před Pavlem ve sprintu neskončil nikdo, kdo nás mohl přeskočit v pořadí. Pavel potvrdil, že tam patří,“ těšilo trenéra Klimeše.

V bodovacím závodě dvojic se představila česká dvojice Lucie Hochmann a Kateřina Kohoutková. Těžké klání na třicet kilometrů plné pádů ovšem nedokončily a obsadily patnáctou pozici. Mistryněmi světa se staly Kirsten Wildová a Amy Pietersová z Nizozemska.