Osudná havárie na motorce jej před necelými třemi roky upoutala na invalidní vozík. Ani s ochrnutou spodní půlkou těla ale Lukáš Šembera na zvuk motorů nezanevřel. „Bylo mi jasné, že se jednou k řídítkům zase vrátím," řekl Brněnskému deníku Rovnost dvacetiletý Brňan, kterého nyní zlákal freestyle.

Před týdnem jste si zaskákal do molitanové jámy u nejlepšího českého freestylisty Libora Podmola. Jak jste si to užil?

Zažil jsem hodně velký adrenalin, protože naposledy jsem si něco takového zkusil ještě jako malý kluk. Při asi pěti skocích mě vždy připoutali na motorku, zařadili rychlost a vyjel jsem.

Nebylo to pro vás nebezpečné?

Musel jsem si dát jen pozor, abych na rampu nenajížděl v příliš malé rychlosti. Je pravda, že jsem byl dost nalehko. jel jsem jen v tričku a moto krosových kalhotech.

Byla to jen jednorázová akce, nebo plánujete skákat pravidelně?

Rozhodně nešlo o žádný konec. Chci v tom pokračovat, abych se víc sžil s motorkou a postupně k tomu přidávat i nějaké triky. Určitě hodlám dál skákat do foam pitu (jáma s molitanem – pozn. red.). Mám sen, že bych chtěl jednou skočit i salto vzad, ale tomu ještě dávám čas. Chci nejdřív svoje skoky pořádně vypilovat. Pak mohu začít vymýšlet nějaké další, lepší kousky.

Po nehodě jste ochrnutý od pasu dolů. Znáte nějakého podobného freestylového nadšence, nebo jste v tomto rarita?

V České republice i na Slovensku jsem jediný, možná i v Evropě. Znám jenom dva další Američany, kteří jezdí na motorce a skáčou.

Zhlédl jste se v adrenalinovém skákání?

Bylo mi jasné, že se jednou k řídítkům vrátím, byla to otázka času. Všichni kluci okolo jsou skvělí, vidím se v nich. Závodí a přitom jsou kamarádi. Jde o to skočit si, užít si a přežít. Je to fajn.

Máte na to nějakou speciálně upravenou motorku?

To je hlavní problém. Nemám peníze na to koupit si vlastní stroj a upravit si ho, takže si ho musím jen půjčovat. Teď budu zkoušet napsat do různých společností, jestli by mi motorku třeba nepůjčili. Pak bych měl trénink mnohem akčnější. Nemusel bych se spoléhat na ostatní. Dostávám totiž jen desetitisícový invalidní důchod. Žít z toho a ještě si třeba šetřit na motorku? To nejde.

Téměř už tři roky se nemůžete postavit. Věříte, že se ještě váš zdravotní stav může zlepšit?

Chodím na rehabilitace jednou týdně, což není tak akční. V Brně je to blbé, protože je tady hodně lidí na málo terapeutek. I přesto cítím drobné zlepšení, i když je hodně pomalé.