Ten v létě roku 2001 prolétl kolem Vítězného oblouku a jako dosud jediný Čech slavil vítězství v poslední etapě Tour, na nejzářivějším sprintu světa. „Každý rok se to vrací. Buď se blíží výročí, nebo se má jet ta etapa a všichni chtějí vědět, jaké to tenkrát bylo. Můžu se jen opakovat: jsem rád, že se to povedlo. Beru to jako další vyhranou etapu, ale samozřejmě tím, že se jedná o konec Tour, to má větší ohlas,“ uvedl rodák z Trenčína.

Pro dnes dvaapadesátiletého bývalého cyklistu šlo o zlatý poprašek po náročné Odyssee. „Závěr Tour je méně hektický než začátek. Tam je tlak na závodníky a týmy jsou v plném počtu. Na konci už někdo odpadne a zůstane třeba jeden dominantní sprinter. Lépe se v tom jezdí, je to paradoxní. Ta etapa je spíš o jednom člověku či týmu. Samozřejmě se tam však musíte dostat, což pro sprintery není snadné,“ doplnil.

Letošní závěrečný sprint Paříží v neděli ovládl Wout van Aert. Z celkového vítězství na Tour se stejně jako loni radoval teprve dvaadvacetiletý Slovinec Tadej Pogačar. „Bylo vidět, jak je obrovsky namotivovaný. Vyhnuly se mu nepříjemnosti a pády, což je samozřejmě důležité. Loni překvapil asi víc, ale už tehdy závodil skvěle. Ukazuje se, že dnes může mladá generace konkurovat starším závodníkům, což dříve nebývalo,“ všiml si Svorada.

Příčinu vidí i ve zkracující se délce etap. „V mých letech bylo třeba na Tour ujet i tři sta kilometrů. V tom mají mladí výhodu. Také se všechno vyvíjí. Dnes má každý tým svého kuchaře, jí se lépe stravitelné věci, po závodě jdou na ledové koupele… My jedli běžné jídlo, to už vůbec nevidíme. Každopádně ale klobouk dolů, je to skvělá generace. Jezdí velmi aktivně. Mám z nich dobrý pocit a je větší zábava je sledovat,“ prohlásil trojnásobný olympionik.

Závod napříč Francií ale nepsal jen příběhy nastupujících hvězd. Ohromil emotivní návrat Marka Cavendishe, tentokrát v trikotu celku Deceuninck-Quick-Step.

Šestatřicetiletý cyklista na slavném kolbišti po letech potíží ovládl hned čtyři etapy. „Rozhodně mě překvapilo, jak se od začátku pohyboval a šel si za zeleným dresem. Vždyť do týmu se dostal jen na své naléhání, že to chce ještě zkusit. Nenapadlo mě, kam to dotáhne. Ukázala se při tom i síla týmu. Nenechali jej na pospas někde v kopcích, ale byli tam k němu tři, čtyři lidé a rozjížděli mu sprinty na jedničku,“ dodal uznale Svorada.

České barvy hájil jen Petr Vakoč, jenž se na prestižní scéně představil podruhé v kariéře. Cílem projel jako sto osmnáctý. „Měl jednoznačně týmové povinnosti svázané taktikou. V týmu mají van der Poela, takže ho bylo třeba tahat a kontrolovat úniky. Dělal černou práci, ale viděli jsme, že je schopný ji odvést. Není to jednoduché,“ uzavřel vítěz pěti etap na Giro d´Italia.

JAROSLAV GALBA