Sportovci žijí v bublině, víceméně mohou pouze do hotelu a na velodrom. „Je to na houby, protože jsem člověk, který potřebuje volnost a všude si to užít, nebýt zavřený na hotelu. Bublina mě štve, potřebuji komunikaci s lidmi kolem sebe, nemůžeme si ani pokecat s jinými závodníky. Štve mě i nošení roušek, není vůbec zdravé a je to proti přírodě,“ zlobil se sprinter brněnské Dukly Matěj Bohuslávek.

Roušky musejí nosit všichni uvnitř velodromu, výjimku mají jen sportovci, kteří ten den závodí, takže je rozhodčí vidí v kombinéze. „Když jsme v bublině na hotelu, roušku nenosíme. Ale každé ráno se musíme testovat, takže mám už trochu odřený nos, potřeboval bych ho z oceli,“ smál se brněnský sprinter Dominik Topinka.

Každý neočkovaný účastník mistrovství světa musí denně na test, což zabírá čas. „Občas je to dost náročné před tréninkem stihnout, protože se tam tvoří fronty, nefunguje systém,“ poznamenal reprezentační kouč Petr Klimeš.

V našlapaném harmonogramu tak přibyl další bod, který závodníci plní. „Opatření se sice dají přežít, ale jsou otravná, nebaví mě to. Každé ráno mám naplánované, kdy se vzbudit, v kolik jít na snídani, jak dlouho tam být, kdy si vyčistit zuby. Do toho mi tam vlezl covid test. Ve Švýcarsku jsme chodili jednou za tři dny, ale dělal se na velodromu, tak jsme museli vyjíždět o hodinu dřív,“ srovnala brněnská dráhařka Veronika Jaborníková podmínky v Roubaix a před dvěma týdny v Grenchenu.

Na evropském šampionátu ve Švýcarsku si ovšem testy musela česká reprezentace platit a vyšly na padesát tisíc korun, ve Francii je hradí pořadatel. „Je to nepříjemné každé ráno, šťourací testy do nosu nemám rád, už mě hodně bolí,“ hlesl nejzkušenější z brněnských sprinterů v Roubaix Robin Wagner.

Z nepříjemných omezení ho vysvobozuje jízda na kole. „Nemůžeme vylézat ven z hotelu, jen se projet směrem na dráhu, takže se aspoň na silničkách vyvětráme. Na druhou stranu jsou pravidla pro všechny stejná a respektuji je,“ řekl Wagner, jehož v pátek spolu s Topinkou čeká start v pevném kilometru.

I přes různé restrikce se ovšem svět dráhové cyklistiky ve Francii zase nadechl. „Na všech je vidět, jak jsou rádi, že se stará parta opět sešla. Na olympiádě do toho vstupuje strašně moc faktorů, odehrává se trochu v nepřátelském duchu, což se letos ukázalo v podobě podávaných protestů, hledání chyb na druhých. Na mistrovství světa cítíme přátelskou atmosféru, každý je rád, že můžeme jezdit jakž takž normálně,“ doplnil kouč Klimeš.