Italský šampionát bude vlajkovou lodí automobilových závodů na brněnské trati. „Představí se v něm luxusní a nadupané cestovní vozy značek Maserati, Mercedes nebo Jaguar, které jezdí podobně rychle jako superbiky. Mnoho z nich navíc řídí bývalí piloti formule 1," přiblížil mluvčí Automtodromu Brno Jiří Smetana novinku, která zavítá na okruh od 17. do 19. května.

Herbert, Salo či Fisichella, kteří ve formuli 1 nasbírali dohromady 505 startů, si italskou sérii pochvalují. „Na závodech se kromě silných aut pokaždé představují i velice kvalitní jezdci," komentoval Fisichella účast například Vitantonia Liuzziho. Ten ještě loni odjel kompletní sezonu nejprestižnějšího formulového šampionátu.

Případná účast Fisichelly by byla pro diváky lákavá. „Jedná se o osobu, která dokáže přitáhnout fanoušky," uvedl příznivec automobilových klání Josef Jeglík.

Na své si příští rok přijdou i milovníci historie. Při HistoCUPU přijede na brněnský okruh až 150 závodních vozů z druhé poloviny minulého století. Jednání vede Automotodrom ještě i s promotéry evropského šampionátu cestovních vozů. „Závody aut tady nemají takovou tradici, ale snad se nám podaří přitáhnout lidi," doplnil Smetana.

Situace kolem každoročně nejprestižnějších klání, Velké ceny motocyklového mistrovství světa a superbiků, zůstává nejasná. Rozhodne se až začátkem prosince.

ZÁVODNÍ NOVINKY

Sezona 2013 na brněnském Masarykově okruhu:

JISTÉ

Superstars series (17.-19. 5.)

Extrémně silné až dvanáctiválcové cestovní vozy s minimálním objemem motoru 3,8 litru a čtyřmi dveřmi. Auta jako Maserati Quattroporte či Jaguar XF často řídí i jezdci se zkušenostmi z formule 1.

Cena vstupenky – v předprodeji: 500 Kč na celý víkend, na místě: 500 Kč na neděli

HistoCUP (3.-5. 5.)

Rakouský šampionát klasických vozů. Na dráze se představí až 150 historických závodních aut z druhé poloviny dvacátého století.

Cena vstupenky – na místě: do 200 Kč

V JEDNÁNÍ

European Touring Car Championship (5.-7. 10.)

Tradiční šampionát cestovních vozů v „evropské" podobě. Startuje v něm hned několik českých jezdců.