„Celý loňský rok a letošní jaro jsem věnoval odstranění mých slabých stránek,“ pravil Ondra, jenž potvrdil dobrou formu před měsícem, kdy ovládl Světový pohár v boulderingu.

Krejčíková, která si na potvrzení účasti ještě musí počkat, by měla společně se svou deblovou parťačkou Kateřinou Siniakovou patřit mezi hlavní favoritky ženského deblového turnaje. Dvojnásobné grandslamové šampionky a bývalé světové jedničky ve čtyřhře mají dobrou pohodu i v této sezoně, když dokráčely do finále úvodního grandslamu Australian Open a minulý týden ovládly prestižní antukový turnaj v Madridu. Tam zaznamenaly svou stou společnou výhru.

Pro jiné je už účast na olympiádě opojná jako medaile sama. To je případ chodkyně Terezy Ďurdiakové z Olympu Brno, která se přitom této atletické disciplíně věnuje pouze rok a na olympiádu se poprvé dostane ve třiceti letech. „Je to sen. Mám ohromnou radost. Uvěřila jsem tomu až po pár dnech. Pro olympijský sen jsem udělala maximum a kvůli pokusu o limit jsem si zkrátila vlasy,“ pravila Ďurdiaková, která předtím zkoušela prorazit v synchronizovaném plavání, horské cyklistice nebo maratonu.

Nestorem české výpravy v Tokiu bude šestačtyřicetiletý brokový střelec David Kostelecký, který jede na svou pátou olympiádu a už před pěti lety v Riu byl nejstarším českým sportovcem. Od jeho zlata z Pekingu letos uplyne třináct let. Společně s ním zamíří do Tokia i střelci brněnské Komety Jiří Lipták, Jakub Tomeček a Barbora Šumová.

Šanci na olympiádu mají i atleti, dálkař Radek Juška, tyčkařka Romana Maláčová, mílař Filip Sasínek nebo sprinter Jan Veleba. O jejich nominaci se definitivně rozhodne do konce června, kdy vyprší možnost plnění limitů.

Na rozdíl od minulé olympiády se naopak na vrcholné akci pod pěti kruhy už určitě nepředstaví třeba tenistka Lucie Šafářová nebo veslaři Miroslava Topinková Knapková a Lukáš Helešic, kteří ukončili kariéry. Jachtař Viktor Teplý, akvabela Alžběta Dufková, gymnasta David Jessen a zápasnice Adéla Hanzlíčková se na olympiádu na rozdíl od té předcházející pro změnu nekvalifikovali. „Zažila jsem už hodně proher, ale nikdy nešlo o tolik. Věděla jsem, že mám před sebou nejdůležitější zápas. Tlak byl obrovský. Bohužel to nevyšlo. Neúspěšná kvalifikace mě nezlomí ani neodradí. Přece jen další olympiáda je kvůli posunu už za tři roky,“ uvedla sedmadvacetiletá volnostylařka z Brna Hanzlíčková.

Na začátku července zabojuje o účast na olympiádě také česká mužská basketbalová reprezentace, jejíž nedílnou součástí je zkušený pivot Patrik Auda z Ivančic, do širšího reprezentačního výběru patří také hráči Basketu Richard Bálint, Radek Farský nebo Šimon Puršl.

Jistí olympionici z jižní Moravy 
Adam Ondra (sportovní lezení)
Tomáš Bábek (dráhová cyklistika)
Tereza Ďurdiaková (chůze na dvacet kilometrů)
Alexander Choupenitch (fleret)
Lubomír Jančařík (stolní tenis)
David Kostelecký, Jiří Lipták, Jakub Tomeček, Barbora Šumová (střelba)
Vendula Frintová (triatlon)