U příležitosti olympijských her v Tokiu 2020 se na koupališti Riviéra a v přilehlém areálu Komety otevřou brány festivalu, který nabídne 47 druhů sportu. „K létu a olympijským sportům samozřejmě patří voda a tahle oblast nabízí fantastické zázemí k tomu, aby návštěvníci zažili to, co všichni sportovci a členové doprovodních týmů v Tokiu,“ přiblížil výběr lokality generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík. Obdobné parky budou ve stejnou dobu i v Praze a v Ostravě.

Brno příští léto naváže na premiérový Olympijský festival, který na výstavišti vznikl loni v únoru při hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Opět se jej zúčastní množství slavných sportovců, kteří budou besedovat s návštěvníky či se zapojí do aktivit s nimi. „Poprvé budu v roli fanouška. Festival je úžasný koncept, děti si můžou vyzkoušet různé sporty, přičichnout k atmosféře a fandit českým olympionikům v Tokiu, na to se moc těším,“ řekla brněnská tenista Lucie Šafářová, bronzová olympijská medailistka v ženské čtyřhře z Ria de Janeiro 2016.

Ilustrační fotografie
Sportovci dostanou více peněz. Pomůžou s provozními výdaji i cestami za zápasy

Festival nabídne od 24. července do 9. srpna většinu letních sportů i další, které pod pěti kruhy nebudou. Rozdělí se do dvou zón. V areálu Komety vyrostou plochy pro fotbal, ragby, tenis, házenou, atletiku či gymnastiku. Na Riviéře zájemci vedle plavání okusí vodní pólo nebo skif pro veslaře. První srpnový víkend přibudou na Brněnské přehradě kanoe, jachty nebo paddleboardy.

Zimní Olympijský festival přinesl pořadatelům také ponaučení co zlepšit. Dlouhé fronty se například tvořily u lyžování nebo curlingu. „Musíme vyvážit časovou dobu, aby některý sport nepůsobil kvůli frontám jako špunt,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Mapa olympijského festivalu

Mapa olympijského festivalu.Zdroj: Archiv pořadatelů

Město a Jihomoravský kraj dají na festival dohromady dvacet milionů korun, stejnou sumu zaplatí Český olympijský výbor se svými partnery. „Brno je hrdé na pořádání a náš příspěvek činí dvanáct milionů korun,“ upřesnil náměstek.

Loni v zimě navštívilo park v pavilonu Z přibližně 150 tisíc návštěvníků, kteří okusili třicet sportů. Poznávací znakem festivalu byla tehdy čepice raškovka, které se prodalo téměř šest tisíc kusů.

V létě očekávají pořadatelé víc lidí. „Byli jsme se s rodinou podívat na Lipně i v Brně v zimě. Určitě opět přijedeme. Je to hrozně fajn nápad. Děti se podívají na různé sporty a seznámí s tím, co třeba v životě neviděly,“ ocenila návštěvnice festivalu Miriam Bartošovská.

Jeden z medailových adeptů v Tokiu bude brokový střelec David Kostelecký, olympijský šampion z Pekingu 2008. Na dálku mu bude fandit manželka se třemi syny, byť spíš u televize. „Není moc reálné, aby žena zvládla naše tři draky v prostoru festivalu. Pokud se vrátíme z Tokia dřív, možná sem kluky vezmu. V zimě jsem tu byl s nejstarším a líbilo se mu tady,“ podotkl Kostelecký.

Největší hvězda turnaje bude muž s přezdívkou Headsinfarkt – Cornelius Döll z Německa (vpravo), několikanásobný mistr světa a Evropy.
Festival Life! zve na „infarktovou“ hvězdu headisu

Poprvé se k festivalu přidají příměstské tábory, které ve dvou turnusech pojmou čtyři sta dětí. Tvůrci akce chystají dny také pro seniory nebo hendikepované. Vstupné pro dospělé stojí padesát korun.

Novinka bude speciálně vytvořená zóna zaměřená na historii a současnost olympijských her. Na výstavišti se nejspíš uskuteční také předpremiéra filmu Zátopek, který se natáčel i na stadionu za Lužánkami.

S myšlenkou na vznik festivalů přišel Český olympijský výbor před pěti lety při zimních hrách v ruském Soči. Nápad převzal Mezinárodní olympijský výbor a v letošním roce bude festival i ve Francii nebo v Senegalu.

Olympijský festival Tokio 2020

kdy: 24. července až 9. srpna 2020

kde: brněnské koupaliště Riviéra, areál SKP Kometa Brno a brněnské výstaviště

proč: letní olympiáda v Tokiu 2020

na co se těšit: 17 dní sportování a fandění

k vyzkoušení: 47 sportů

novinky: příměstské tábory pro 400 dětí ve dvou termínech s přihláškami od ledna 2020, dny pro důchodce a hendikepované

vstupné: do areálu Komety 50 korun dospělí, děti do 12 let zdarma, stejně jako lidé nad 65 let, na koupaliště Riviéra běžné vstupné, se vstupenkou z areálu Kometa snížené o 50 korun

další místa konání festivalu: Ostrava a Praha

zajímavost: unikátní nápad Českého olympijského výboru, který se nyní rozšířil do celého světa

první olympijský festival v Brně: v roce 2018 při zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu

JAROSLAV KÁRA
SIMONA CHLUPOVÁ