Nový trenér mu totiž naordinoval mnohem menší objemy. „Běhám míň kilometrů, víc regeneruji. Dřív jsem měl občas problém odpočívat. Po zátěži jsem šel trénovat dřív, než bylo potřeba. To se teď změnilo," říká česká bežecká stálice.

Po letech se tak sžívá s výrazně jinou přípravou. „Je to trochu divné, ušetřím asi osm až deset hodin týdně. Občas mám teď pocit, že bych se proběhl i delší dobu, než mi trenér napsal do plánu, žádný absťák to však není. Pavel má svou koncepci a věřím jí," popisuje Orálek.

Naposledy ho v roce 1995 trénoval známý brněnský kouč Jiří Sequent. Orálek se do té doby věnoval klasickým vytrvaleckým distancím. V roce 1994 třeba zaběhl na desetikilometrové trati čas 29 minut a 50 sekund. Tím se moc českých běžců pochlubit nemůže. Nyní si po 21 letech dal sám sobě padáka a našel si nového kouče. „Pavla znám ze závodů a sledoval jsem i jeho trenérskou práci. Má dost zkušeností," podotýká Orálek.

Vedle toho, že nedokázal úplně kontrolovat svůj trénink a ocital se často v únavě, ke změně ho vedl i další důležitý fakt. V posledních letech výkonnostně stagnuje. Trápení vyvrcholilo na zářijovém Spartathlonu, který nedokončil. „Výsledky neodpovídaly tréninkovému úsilí. Je deprimující, když běháte pořád stejně a postupně vás začínají předbíhat lidi, které jste běžně porážel," líčí vytrvalec, který v minulosti na řeckém Spartathlonu vybojoval páté a jedenácté místo.

Svou roli ve zhoršování může hrát i věk. V ultramaratonech se však prosazují i starší běžci. „Samozřejmě se proti věku těžko bojuje. Stárnutí je nezvratný fakt. Asi od pětadvaceti pracuje proti vám, tím se však nedá vysvětlit vše. Je otázka, jak věk ovlivňuje výkonnost. Mé časy na desítce nebo půlmaratonu klesaly v posledních letech minimálně, od maratonu výš to bylo mizerné. Moje tělo bylo zvyklé na stejný trénink řadu let, potřeboval jsem už nějaký impulz," zdůvodňuje vytrvalec, jenž se specializuje na stokilometrovou distanci.

První test nové koncepce přijde pro Orálka už brzy, 27. listopadu se postaví na start mistrovství světa na sto kilometrů ve španělském Los Alcázares. „Měsíc je krátká doba, takže bude brzy na hodnocení. Navíc už jsem dost unavený z celé sezony. Jedu však reprezentovat a proto chci zaběhnout co nejlíp," vyhlašuje ultramaratonská i­kona.