Před rokem zvládla 14,1 kilometru dlouhou trať okolo Brněnské přehrady pod dvě hodiny, což je úctyhodný počin. „Kolikrát se po závodě cítím lépe, než kolik mi je. Párkrát se po doběhu ohnu, vydýchám a je mi dobře,“ zmínila Ellingerová.

Přitom s běháním začala až v padesáti letech a postavila se na start víc než osmi set závodů. „Líbilo se mi v Kanadě, kdy jsem ve své kategorii skončila stříbrná na desítku. Těší mě každý běh, který dokončím v dobrém času. Zdraví slouží,“ uvedla žena.

Domácí atlet a obhájce loňského prvenství Jiří Homoláč dostal ve startovní listině zdatného konkurenta. Zítra před jedenáctou hodinou dopoledne s ním na trať vyrazí také aktuální silniční mistr republiky Jakub Zemaník, který před dvěma týdny ovládl tradiční podnik z Běchovic do Prahy.

Poběží také brněnský ultramaratonec Daniel Orálek a triatlonista Petr Vabroušek se synem Filipem. Největší ženská favoritka bude Slovenka Ľubomíra Maníková, obhájkyně prvenství Eva Vrabcová Nývltová se chystá na maraton v New Yorku. „Pozvali jsme Lídu Formanovou jako ambasadorku závodu, přislíbila, že den před závodem se rozhodne, jestli poběží, má drobné zdravotní potíže,“ sdělil ředitel závodu Petr Božek.

Vokolo príglu
Kdy: v sobotu, start elitní vlny hlavního závodu v 10.52 hodin
Kde: loděnice TJ Lodní sporty Brno na Rakovci u Brněnské přehrady
Trať: délka 14,1 kilometru, vede okolo Brněnské přehrady, trať je mírně zvlněná, hlavně po asfaltu a částečně po kamenitém povrchu
Největší favorité: Jiří Homoláč, Jakub Zemaník, Daniel Orálek, Ľubomíra Maníková

Před rokem vytvořilo rekord 2049 účastníků, letošní ročník byl vyprodaný už dva týdny zpátky. Aktuálně evidují pořadatelé 2424 přihlášených běžců. „Po zkušenostech z loňska očekávám, že deset, patnáct procent závodníků nedorazí,“ doplnil Božek.

Pořadatelé dohodli uzavření pravého břehu přehrady a diváci trať obklopí z obou stran. „Připravili jsme běžeckou seznamku, rozdáme závodníkům červené a modré náramky, kdy modrý znamená, že je dotyčný zadaný, červený, že se chce seznámit. Ti se složitějším statusem si mohou vzít oba dva,“ usmál se Božek.