V anketě Král triatlonu obsadil vítěz tří závodů Světového poháru druhé místo za Vendulou Frintovou, třetí skončil Petr Vabroušek. „Vždy je milé, když člověka za něco odmění, ankety beru s rezervou. Jako sportovec bojuji především o vítězství v závodech. Je ovšem příjemné setkat se a pohovořit s lidmi, s nimiž se celý rok nevidím," myslí si Ospalý.

Slavností vyhlášení nejlepších triatlonistů uplynulé sezony se tentokrát uskutečnilo v Národním domě v Karlových Varech. „Když jsem do města přijel a ubytoval se v hotelu Ambassador, trošku jsem znejistěl, zda Česká triatlonová asociace může v tak luxusních prostorách uspořádat slavnostní večer pro dvě stě padesát hostů. Každopádně jsem moc rád, že jsem se na víkend vypravil na druhou stranu republiky," těší držitele řady traťových rekordů.

„A uvidíme, kde se sejdeme v příštím roce," dodává.

Ospalý si z letošních výsledků nejvíc cení vítězství na mistrovství Evropy ve středním triatlonu z italského Rimini. Tím závodník, který žije v Lelekovicích u Brna, navázal na evropské triumfy z olympijského triatlonu v roce 2001 a duatlonu před devíti let. „Takovýchto titulů nemám ve své sbírce zase tak moc, proto je pro mě vítězství o to cennější," podotýká.

Nejvíc ho naopak mrzí jedenácté místo z rakouského závodu Challenge Walchsee-Keiserwinkl. „Nepovedl se mi a přemýšlím, zda jej do svého kalendáře pro příští rok vůbec zařadím. I přesto, že se tam začátkem září uskuteční mistrovství Evropy ve středním triatlonu," říká devětatřicetiletý sportovec, který se v minulosti zúčastnil olympijských her v australském Sydney, řeckých Aténách a čínském Pekingu.

Kromě pěti vítězství v uplynulé sezoně vybojoval také jednou druhou příčku a třikrát si připsal umístění v elitní desítce. „Celkově s takovou bilancí nemůžu být nespokojený," dodává nadšený otec dvou dětí.

V roce 2014 zavítal desetinásobný mistr republiky v olympijském triatlonu i na slavného havajského Ironmana. V konkurenci nejlepších světových triatletů se tehdy na trati, která čítá necelé čtyři kilometry plavání, sto osmdesát kilometrů jízdy na kole a dvaačtyřicet kilometrů běhu, umístil na solidním jedenatřicátém místě. „Málokdy ale měním svá rozhodnutí, takže pořád platí, že tento závod už je pro mě pasé," uzavírá rodák z Ústí nad Labem.

MIROSLAV VOZDECKÝ