VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pálešová: Když zacvičím standard, postup na hry klapne

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Brňanka Kristýna Pálešová přemýšlí o síle elitních gymnastek, o životní formě v Pekingu a touží po postupu na londýnskou olympiádu, ke které má z kvalifikace blízko.

25.12.2011
SDÍLEJ:

Gymnastka Kristýna Pálešová.Foto: DENÍK/Attila Racek

Palcové titulky v novinách a spokojený výraz odborníků. Takové reakce si téměř před čtyřmi lety vysloužila Kristýna Pálešová. Brněnská sportovní gymnastka obsadila ve finále olympijského víceboje v Pekingu 21. místo. Takový úspěch od nejmladšího člena české vypravy na hrách tehdy čekal málokdo.

Teď rodačka z Ivančic čeká na jedenadvacáté narozeniny, které hodlá oslavit lednovým postupem na olympiádu v Londýně. Závěrečný díl kvalifikace čeká drobnou brunetku v polovině ledna. „Čím víc se blíží kvalifikace, tím víc se mi vzpomínky na Peking vrací,“ culí se Pálešová.

Byla jste v roce 2008 v životní formě?
Ano. Navíc jsem byla mladší a lehčí. Udělala jsem nejvíc bodů. Když se formě z Pekingu vyrovnám, budu spokojená. Konkurence se rok od roku mění, takže se mi šance těžko srovnávají s rokem 2008. Gymnastky si troufají na těžší prvky, konkurence houstne. Musím zacvičit obtížnou sestavu s vysokou výchozí známkou a taky čistě. Jinak nemám šanci.

Myslíte na pekingské finále často?
Čím víc se blíží kvalifikace, tím víc se mi vzpomínky na Peking vrací častěji. Sleduju svoje staré sestavy a říkám si, že mám ještě hodně co dohánět.

Myslíte, že máte velkou šanci k postupu na hry?
Hodně trenérů mi říká, že obrovskou a budu v pohodě. To si nepřipouštím a neuklidňuju se tím. Udělám maximum, ať na kvalifikaci odjedu s velkou formou. Když zacvičím svůj standard, postup klapne. Na mistrovství světa jsem byla taky klidná. Jdu do závodu s tím, že nebojuju o splněný sen. Na jedné olympiádě jsem už byla. Když se do Londýna nedostanu, není to konec světa. Užívám si každý závod. Jsem v euforii, už když jsem v hale.

Jaké máte v případě postupu ambice?
Pokud se do Londýna dostanu, mám vyšší ambice než v Pekingu. Jenže záleží na zdraví, fyzické a psychické pohodě. Pro Londýn chci natrénovat obtížnější sestavy, ať konkuruju světové špičce.

Kde berete motivaci, když vidíte, že světové medaile jsou pro českou gymnastku daleko?
Sleduju videa elitních gymnastek a snažím se z nich pochytit jejich návyky. Motivaci mám, ale na závodech poznávám, že špičkové závodnice jsou hodně jinde. Klíč je v tréninku. V tělocvičně si vždycky říkám, že jsme všechny ve stejné hale, se stejnou šancí na úspěch. Jdu do cvičení naplno a nevnímám nějaké papírové předpoklady na to, kdo má šanci na finále.

V čem je světová špička lepší?
Týmová podpora. To je jasný rozdíl. Když jsme byli v roce 2007 na mistrovství světa jako družstvo, atmosféra byla úžasná. Cvičíte na nářadí a fandí vám velká skupina lidí. Další výhoda je v tom, že špičkové holky jsou ještě mladší, lehčí a menší než já.

OLYMPIJSKÁ FAKTA

Kvůli nevýrazným výsledkům z uplynulé sezony se na olympijské hry může kvalifikovat jen jedna česká gymnastka. Po zranění Jany Šikulové bojuje o postup pouze Kristýna Pálešová. Na mistrovství světa vybojovala 58. příčku mezi vícebojařkami, což stačilo k postupu do kvalifikace.

Ze šampionátu postoupilo na olympiádu osm nejlepších zemí ze soutěže družstev. USA, Rusko, Čína, Rumunsko, Japonsko, Austrálie, Německo a Británie tím získaly po pěti místech pro jednotlivkyně. Pálešová se v redukovaném pořadí bez těchto států dostala na 9. příčku a vešla se mezi 38 závodnic, které postoupily do kvalifikace.

Ta se v Londýně koná od 7. do 14. ledna a na olympiádu postoupí další čtyři týmy do soutěže družstev. Zbytek do 96 jmen doplní nejlepší jednotlivkyně.


OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ

- soutěž, která se skládá ze čtyř disciplín přeskok, bradla, kladina, prostná

- v jednotlivých disciplínách rozhodčí hodnotí povinné prvky, které mají určitou hodnotu. Druhou část známky tvoří preciznost provedení cviků. Do finále se probojuje 24 nejlepších závodnic, maximálně však dvě z jedné země

- přeskok soutěžící používají přeskokový stůl. Při provedení předvádí salto s obraty. Čím je cvik náročnější, tím více bodů gymnastky dostanou

- bradla sportovkyně cvičí na dvou žerdích v různých výškách. Povinný cvik je letový prvek i seskok nebo dvojný obrat

- kladina závodnice cvičí na pět metrů dlouhém břevně širokém deset centimetrů. Gymnastky na něm předvádějí náročné prvky, jako jsou přemety a salta. Povinná je akrobatická řada dvou skoků, z nichž alespoň jeden musí mít rozsah větší než 180 stupňů

- prostná gymnastky cvičí na koberci při hudbě. Součástí hodnocení jsou i estetické stránky pohybu. Účastnice předvádí gymnastické i akrobatické prvky jako přemety a salta

Věra Čáslavská byla drobná závodnice, a přesto má jedenáct olympijských medailí.
Gymnastika před čtyřiceti lety vypadala jinak. Holky byly ženštější, pořádné baby, a ne malinkaté droběny. To se srovnávat nedá. Na druhou stranu jsem sledovala některé cviky Nadii Comaneciové nebo Věry Čáslavské. Občas dělaly nepochopitelné věci, kterých se i dnes bojím a netroufnu si je zkoušet.

Jen gymnastikou se v České republice živit nedá. Co vás žene, abyste v tělocvičnách pokračovala?
Gymnastiku miluju. Baví mě. Loňské zranění kolene mě psychicky i fyzicky srazilo na zem. Nevěděla jsem, jestli se vrátím. Sama jsem si všechno v hlavě srovnala a zjistila, že gymnastika mi hrozně chybí. Můj sport mě naplňuje. Hledám různé možnosti, čím se budu brzy živit. Nemá smysl lítat po tělocvičnách do třiceti. Ani to nejde. Začala jsem studovat stavební fakultu. Láká mě architektura, ale vím, že je to možná vzdálený sen.

Do třiceti let téměř žádné gymnastky nezávodí. Proč jsou úspěšná spíš mladší děvčata?
Když je tělo mladé, těžkou zátěž zvládá a nebolí ho to. Starší holky zvažují zdravotní možnosti, protože jsou opotřebovanější. Pro starší holky trenéři i upravují trénink, protože každá si přivodí nějaké zranění, na které si časem dává pozor. Je to i o hlavě. Zkušenější gymnastky zvažují, jestli dlouhodobě má význam podstupovat velkou dřinu. Je to nádherný sport, ale starších holek je kvůli tomu méně.

Kolik hodin denně trénujete?
Většinou šest až sedm hodin denně šestkrát v týdnu. Nic jiného moc nestíhám. Těžko se mi zvládá i škola. Mám vždycky individuální plán. Stíhám jen občas vídat kamarády.

To je hodně tvrdá porce.
Sportu se dá vždycky věnovat víc, ovšem gymnastika je specifická. Máme tolik disciplín, že se všechno poctivě za tři hodiny denně stíhat nedá. Člověk by něco vynechal a není potom efektivní.

Rusky, Číňanky nebo Američanky mají širokou gymnastickou základnu. Proč září ani ne dvacetimilionové Rumunsko?
Nevím. Z nějakého důvodu mají holky i kluci super somatotypy. Gymnastky jsou malinké, hubené. Náš sport je v Rumunsku navíc populární. I když i Rumuni měli krizi. Třeba loni se trápili.

Londýnskou halu si vyzkoušíte už v lednu v kvalifikaci. Cítíte výhodu, že v případě postupu budete prostředí znát?
Je to výhoda. Já už jsem v Londýně závodila v roce 2009 a zranila jsem se. Mám z toho trošku obavy, ale nepřipouštím si, že mi nepovedený start se zdemolovaným kolenem zablokuje hlavu.

KRISTÝNA PÁLEŠOVÁ

Narozena: 22. února 1991 v Ivančicích
Sport: sportovní gymnastika
Klub: Sokol Brno I
Trenérka: Kateřina Janečková
Oblíbená nářadí: kladina a bradla
Úspěchy: 21. místo ve víceboji na OH 2008 v Pekingu, 20. místo ve víceboji na MS 2007 ve Stuttgartu, 7. místo ve víceboji na ME 2007 v Amsterdamu, 2. místo na bradlech na SP 2007 v Chotěbuzi, 3. místo na bradlech na SP 2007 v Glasgowě, 8. místo ve víceboji a 2. místo na bradlech na OH mládeže 2005, 7 x 1. místo na MČR družstev

Co vás na olympiádě láká nejvíc?
Atmosféra a setkávání se všemi sporty. Všichni sportovci z různých odvětví se potkávají. Poznám plno nových lidí. Je hezké, že všichni jsou si rovní. Mají stejné oblečení, bydlí ve stejné vesnici.

Viděla jste už kolekci olympijského oblečení?
Na internetu na fotkách. Dostala jsem i pozvánku na předváděčku, ale do Prahy jsem nejela. Někdo mi říkal, že se souprava už prodává i v obchodech, ve skutečnosti jsem ji ještě neviděla.

Souprava je podobná té ze zimních her ve Vancouveru. Líbí se vám?
Byla jiná, než měly ostatní země. Češi vynikali, což se mi líbilo. V Pekingu jsme měli oblečení, které měla i řada jiných států, jen v odlišné barvě. Teď je souprava výrazná. Letní kolekce vypadá jemnější než ta z Vancouveru.

Na olympiádu pojedou maximálně dva čeští gymnasté. Jen vy a Martin Konečný. Nebojíte se samoty bez kamarádů?
Nevnímám to tak, že jsme samotáři ve velké partě. Jsem zvyklá na závody jezdit sama. Pokud Londýn vyjde, pár lidí budu znát. Atmosféra je v pohodě, seznámím se i s těmi, co zatím neznám.

S kým jste se v Pekingu bavila?
Nejvíc s plavci. Bydleli jsme na stejném patře. S některými se vídám v Brně, jsou to bývalí spolužáci. Znám se i s badmintonistou Petrem Koukalem.

Na Peking máte výborné vzpomínky. Na kterém místě závodíte nejraději?
Dařilo se mi dvakrát v Číně, přesto je mi to jedno. Nevnímám, kam jedu. Líbí se mi tam, kde je můj oblíbený typ nářadí, který bohužel není na předolympijských hrách ani na olympiádě.

V čem vám olympijské nářadí nevyhovuje?
Třeba u bradel je rozdíl v pružnosti žerdi. Těžko se na přechody mezi tvrdším a měkčím nářadím připravujeme. Olympijská bradla jsou měkčí a kladina má kulaté hrany a klouže. Prostná taky kloužou, ale zase se mi na nich výborně odráží. Přeskok neznám, protože jsem na něm ještě nezávodila, firma udělala nový typ můstku. V Pekingu bylo moje oblíbené nářadí, takže mi závod sedl.

Které nářadí máte nejraději?
Bradla a kladinu. Skokanské disciplíny mi vadí. Nemám vrozenou sílu pro odraz v nohách, takže skoky jsou vydřené a doháním nedostatky jinde.

Divácky atraktivní prostná vás tedy trápí?
To ne. Baví mě choreografie prostných a tanec. Fyzicky je pro mě tato disciplína ovšem náročná, protože zahrnuje hodně odrazů. Proto nemám nastavenou nejvyšší obtížnost.

Věnujete se prostným v tréninku víc?
Nechci se na ně soustředit. Důraz na prostná půjde na úkor kvality bradel a kladiny. Věnuju se jim tak, ať výrazně nezaostávám.

Pálešová děkuje textovkou

„Ahoj, jak se máš?“ zdraví mě Kristýna Pálešová. Ano, současná česká jednička sportovní gymnastiky se novináře, který ji okrádá o čas, ptá, jak se mu vede. Byla na olympiádě, vyhrává republikové šampionáty, vozí medaile ze Světových pohárů a podepisuje fanouškům fotky. Přesto se ptá, jak se daří klukovi z davu.

Kristýna Pálešová je totiž člověk, který si na nic nehraje. I kdyby byla mistryně světa v čemkoliv, stejně ji zajímá, jaký jsem měl týden.
Zanedlouho jedenadvacetiletou reprezentantku jsem potkal poprvé těsně po olympiádě v Pekingu. Hned v prvním rozhovoru jsme si rozuměli. Od té doby jsme spolu mluvili nesčetněkrát. Nikdy neodmítla, vždy se přizpůsobila mým požadavkům. A co víc, po přečtení výsledného textu na stránkách novin píše děkovnou textovku.

Předolympijské setkání u kávy jelo opět v příjemných a přátelských kolejích. „Kdybys ještě cokoliv potřeboval, zavolej mi,“ říká Pálešová těsně před rozloučením. Ivančická rodačka je obyčejná holka, na které nepoznáte, že procestovala svět a ve vzduchu umí neuvěřitelné kousky, za které jí tleskají davy fanoušků.

Těším se na další setkání, což novinář netvrdí o každém sportovci. Snad příště pogratuluji k postupu z olympijské kvalifikace.

Marek Těšík, sportovní redaktor Deníku Rovnost


Komrsková: Kristýna se zakousne

Brno, Zlín - Česká gymnastika se rovná Jana Komrsková. Toto spojení platilo ještě před dvěma lety. Teď osmadvacetiletá bývalá reprezentantka po konci kariéry přemýšlí o své nástupkyni a kamarádce Kristýně Pálešové a jejích olympijských nadějích v Londýně. Co například řekla?

O Pálešové a postupu. „Viděla jsem Kristýnu před rokem, kdy se vzpamatovávala ze zranění. Smutný pohled. Jenže byla odhodlaná a věděla, že se vrátí. Když teď vidím, v jaké je formě, je mi skvěle. Na olympiádu se dostane.“

O šancích Pálešové v Londýně. „Výsledek je o výkonu a štěstí. Někdy spadnete pětkrát z kladiny a nic s tím nenaděláte. Pokud zacvičí svůj standard, klidně se do finále víceboje znovu dostane. Na olympiádu se připravují dvě stovky holek. Uvidíme po závodě.“

O Pálešové jako gymnastce. „Kristýna je ambiciózní a perfekcionistka. Někdy jsme se s Janou Šikulovou cítily přetrénované a unavené. Jenže Kristýna to táhla dál. Nervovala se a makala. Vždycky se zakousne do povinností.“

O Pálešové jako kamarádce. „Znám ji od jejích deseti let. Myslela si, že ji neregistruju, ale já o ní věděla už tehdy. Byla talent. Měla ke mně úctu a respekt. Ráda si nechala poradit. Věděla jsem, že mám nástupkyni a můžu s klidným srdcem odejít. Brala mě jako starší sestru. Rozdíl sedmi let se mezi námi smazal. Musím Kristýně ovšem něco vytknout. Slíbila, že za mnou přijede do Zlína, a nebyla tady. Ať to napraví.“

O budoucnosti Pálešové. „Pokud Kristýně vydrží zdraví a dá na sebe pozor, klidně může dalších pět šest let závodit a končit až po třetí olympiádě v Brazílii. Já jsem se třeba později soustředila na přeskok. To je rozběh, odraz a hotovo. Kristýna je vícebojařka. Má to těžší.“

Autor: Marek Těšík

25.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci na brněnské základní škole Horní se učili připravovat zdravé svačiny. Projektový den byl součástí celorepublikové akce Pestrá strava. Na děti dohlížela výživová poradkyně.
28

Děti připravovaly zdravé svačiny. Dohlížela na ně výživová poradkyně

Rozsvěcení vánočního stromu na brněnském náměstí Svobody 24. listopadu 2017.
AKTUALIZOVÁNO
45

Brněnské Vánoce: rozsvěcení stromu viděly tisíce lidí, čerty jen ti šťastnější

AKTUALIZOVÁNO

Pět v řadě. Kometa prohrála i v Olomouci, v prodloužení ji srazil spící střelec

Brno /FOTOGALERIE/ – Ještě ne. Hokejisté brněnské Komety se sice v moravském derby otřepali z dvoubrankové ztráty, na ledě Olomouce však v 25. kole extraligy prohráli 2:3 po prodloužení. 

Krajský rozpočet je přebytkový, dvě miliardy míří na opravy silnic a dopravu

Jižní Morava – Více než dvě miliardy korun na dopravu, miliarda pro školy a sedm set milionů do zdravotnictví. Do těchto sektorů půjde příští rok nejvíce peněz z krajského rozpočtu, který v pátek schválili jihomoravští radní. Hlasovat o něm budou ještě zastupitelé v prosinci.  

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojovka zlomila jihlavské prokletí a dál uniká ze dna

Jihlava, Brno /FOTOGALERIE/ – Pět zápasů a stop. Delší trvání série porážek na hřišti Jihlavy už fotbalisté prvoligové Zbrojovky nedovolili. V patnáctém kole prolomili na Vysočině s grácií nepříznivou sérii, když po přesvědčivém výkonu zvítězili 2:0 a udělali další důležitý krok za záchranou v nejvyšší soutěži. „Podařilo se nám tady vyhrát po iks letech, navíc jsou to strašně důležité tři body, takže velká spokojenost,“ radoval se brněnský gólman Dušan Melichárek.

Dům z židlí zaujal porotu. Chybík a Krištof získali prestižní cenu

Brno – Velký úspěch zaznamenali brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Získali hlavní cenu ve 24. ročníku Grand Prix Architektů 2017 za zrekonstruovanou budovu Galerie nábytku, která stojí v brněnských Vinohradech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT