A přináší ovoce. Brněnská hvězdička se na olympiádě v Pekingu probojovala do finále víceboje a jedenadvacátým místem vybojovala po chudých letech úspěch pro českou gymnastiku.

„Došlo mi to až později. Snad se sebou můžu být spokojená,“ říká skromně studentka sportovního Gymnázia Ludvíka Daňka.

Pálešová se nemusí stydět za své výkony ani před učiteli. Pilnost z tělocvičny totiž přenáší i do školních lavic. Přestože kvůli závodům často chybí, na známkách se to moc neprojevuje. „Dělá mi problémy matika, ale trojku z pololetí jsem na konci vytáhla,“ usmívá se gymnastka Sokola Brno. Po dvoutýdenním odpočinku musí smazat tréninkové manko. „Gymnastika je specifická. Stačí, když na týden vypadnete z tréninku, a musíte to dohánět minimálně měsíc, ne­li víc,“ upozorňuje na výjimečnost tohoto sportu.

Motivace po Pekingu jí ale rozhodně nechybí. „Naopak mám ještě větší. Dostala jsem se do finále a vím, že můžu soupeřit se špičkou a dál se zlepšovat,“ uvědomuje si.

Z Pekingu si kromě vynikajicího výsledku dovezla i společné fotky se světovou tenisovou jedničkou Rafaelem Nadalem a Tomášem Berdychem. „Byl to pro mě zážitek, potkávat takové sportovce. Jen Federera už jsem nestihla,“ lituje naoko Pálešová.

Co říká na čínské „šestnáctileté“ gymnastky, které v Pekingu vyhrály, co se dalo?

„S nimi už byla aféra na mistrovství světa. Jenže se neřešilo, jestli jsou mladší, protože se nenašel důkaz. Vím, jak by měly gymnastky vzrůstově vypadat v tom věku. Bylo jim nejvýše čtrnáct,“ je přesvědčená Pálešová.