Jezdecký areál Panská lícha se připravuje na nevídaný nápor koní a závodníků. O brněnskou vstupenku mají jezdci extrémní zájem. Třináctý ročník Velké ceny Brna kategorie Světového poháru v drezuře koní totiž láká hned čtyřnásobně.

Brněnský závod je jedna z kvalifikací mistrovství Evropy i olympijských her. Panská lícha navíc rozdá body do světového žebříčku a pro postup do finále Světového poháru. „Po dvou slabších ročnících to vypadá, že nás letos čeká skvěle obsazená soutěž. Máme přihlášených 48 koní, což je vysoké číslo,“ uvedla sekretářka Velké ceny Lenka Sekaninová.

V prestižní kategorii Velké rundy si elegantní jízdu s předepsanými krokovými prvky vyzkouší 22 jezdců a koní. „Dokud kůň nepřicestuje a nepostaví se na dvůr, neuvěřím, že opravdu pojede,“ upozornila Sekaninová na problémy spojené s komplikovanou a drahou přepravou zvířat.

V areálu mezi Lesnou a Soběšicemi se objeví řada kvalitních závodníků v čele s předloňským vítězem Maďarem Róbertem Acsem, který s koněm Weinzaouber 2 skončil loni druhý. „Dobrý je Rakušan Fritz Gaulhofer nebo Marc Peter Spahn z Belgie. Ekipa kvalitních závodníků k nám přijede zejména z Rakouska,“ přiblížila Sekaninová.

V pozice české jedničky je Ema Jančářová. Sedmadvacetileté jezdkyni patřilo loni při premiéře ve Velké rundě výborné sedmé místo. „Chci předvést výkonnostní pokrok, který mi potvrdili na posledním Světovém poháru rozhodčí. Pojedu v pohodě,“ hlásila Jančářová, která se čtrnáctiletým valachem Athosem skončila na poslední Grand Prix Special ve slovinské Lipici na desáté příčce.

I přes povedený výkon jí nominační limit na evropský šampionát do Rotterdamu utekl. „Evropa je v srpnu. Nemám před sebou tolik závodů, abych se kvalifikovala. Letos bude vrcholná soutěž asi ještě bez Čechů,“ krčila rameny. „Naši závodníci jezdí kvůli penězům čtyři pět závodů za sezonu. Světoví jezdci zvládnou i patnáct dvacet závodů, takže mají výhodu,“ dodal jednatel areálu Jiří Charvát.

Program na Panské líše startuje v pátek v devět hodin ráno a vrcholí v neděli odpoledne finálovými jízdami s hudebním doprovodem.

Světový pohár v drezuře – Brno 2011

FAVORITÉ:
Ulrike Prunthallerová (Rakousko): koně Bartlgut´s Ak­tionär, Bartlgut´s Da Pari, Bartlgut´s Harvard
Fritz Gaulhofer (Rakousko): kůň Laurentino
Marc Peter Spahn (Belgie): koně Fryso Huys Annichje, Fryso Huys Cas
Róbert Acs (Maďarsko): kůň Weinzaouber 2
Žaneta Skowronská (Polsko): kůň With You
Stafano Blasi (Itálie): kůň PartyKing
Ema Jančářová (ČR): kůň Athos 7