K Show Jana Krause neodmyslitelně patří červený gauč. Ve středu večer v Brně však hosté populárního moderátora usednou na invalidní vozík. Benefiční díl známého televizního pořadu totiž zahájí program letních Evropských her handicapované mládeže.

Emil Open 2019
termín: 12. – 16. červen
místo: sportovní areál VUT Pod Palackého vrchem, sportovní areál Kraví hora, brněnská přehrada
sporty: atletika, plavání, stolní tenis, boccia a bocca
světová premiéra ParaPaddleboardu: 14. – 15. červen, 10 – 15 hodin, areál TJ Lodní sporty Brno
vstupné: zdarma
hrám předchází benefiční Show Jana Krause s exkluzivními hosty Jiřím Ježkem, Alešem Zbořilem a Ladislavem Ziburou, vstupenky stojí 500 korun a jsou k dostání v předprodeji v Domu pánů z Lipé na náměstí Svobody

Od půl osmé večer usednou před Jana Krause v brněnském kulturním centru Semilasso šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice a mistr světa Jiří Ježek, moderátor soutěžního pořadu AZ-kvíz Aleš Zbořil a cestovatel Ladislav Zibura. Výtěžek ze show půjde na Nadační fond Emil, který pomáhá handicapovaným dětem se sportováním. „Aby měly pro děti sportovní aktivity plnohodnotnou cenu, musí si občas také zazávodit. Zažít prohry, výhry, zkrátka pravou sportovní soutěž,“ vystihuje Kraus smysl Emil Open.

Jeden z jeho hostů Ježek se zúčastní i středečního slavnostního zahájení her v areálu Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem, kde pak budou například závody v atletice. „Sport je pro handicapované děti a jejich rodiče v jinak náročném životě často jediná možná rekreační aktivita, což dodává hrám důležitý rozměr,“ říká Ježek.

Více než pět set dětí ze sedmnácti zemí mezi sebou od čtvrtečního rána změří síly v různých sportovních disciplínách.

Mezi sporty, ve kterých se závodníci utkají, patří plavání, stolní tenis, atletika nebo méně známé boccia a bocca. Jedná se o sporty podobné pétanque určené pro děti na invalidním vozíku nebo s mentálním postižením. „Evropské hry umožňují mladým sportovcům se zdravotním postižením ukázat to nejlepší, co v nich je, a získat tolik důležité a mnohdy chybějící sebevědomí,“ vysvětluje prezident organizačního výboru Pavel Zbožínek.

Mladí sportovci soutěží ve třech kategoriích open, masters a mixed. Zatímco první je určená pro začínající a pokročilé závodníky, do masters se musí soutěžící kvalifikovat.

V kategorii mixed se uskuteční společný závod zdravých a handicapovaných sportovců. „Vůči handicapovaným panují stále zbytečné předsudky, což se snažíme změnit. Kromě kategorie mixed je proto součást her i řada akcí pro veřejnost. Lidé si mohou vyzkoušet například nový sport ParaPaddleboarding,“ zmiňuje Zbožínek odvětví, ve kterém se k pohybu na surfovém prkně používá dlouhé pádlo.

ELIŠKA NOVÁKOVÁ