Projekt s názvem Arny letí s Emilem do Tokia pomůže Petráčkovi v cestě za obhajobou paralympijského zlata v příštím roce. „Arnošta podpoříme finančně, z akcí a projektů mu darujeme určitou částku, plus se mu snažíme zprostředkovávat partnery,“ uvedla Natálie Bilová, ředitelka Nadačního fondu Emil, který sídlí v Brně.

Jediný český paralympijský vítěz z Ria de Janeiro v roce 2016 patří k nejvýznamnějším osobnostem sportu handicapovaných v České republice. I proto ho nadace podpoří. „Suplujeme, co má u reprezentace zajistit stát. Arnošt je světová špička, a když taková osoba nedosáhne na potřebné peníze, jak se máme snažit o financování drobných klubů a sportovců, kde je problém horší?“ tázal se Pavel Zbožínek, předseda organizačního výboru Evropských her handicapované mládeže Emil Open.

Příprava na paralympiádu, kterou v roce 2020 hostí japonské Tokio, stojí milion korun. „Máme závody i soustředění v zahraničí, platíme dopravu, trenéry, pronájmy, fyzioterapeuta. Navíc potřebuji asistenta, abych nejel sám, pro handicapovaného sportovce je důležitý,“ líčil sedmadvacetiletý plavec.

V Riu de Janeiro zvítězil na znakařské padesátce. Úspěch mu pomohl. „Moje zlato zviditelnilo sport handicapovaných, dostal jsem pozvánky do různých televizních pořadů. I finančně to pro mě bylo lepší,“ popsal Petráček. Přesto peníze na přípravu pořád shání složitě. „Ministerstvo školství vypsalo programovou výzvu, na kterou nedosáhnu,“ zalitoval.

V dubnu mu začne závodní sezona, která vrcholí na přelomu července a srpna mistrovstvím světa v malajském Kuchingu. „Můj cíl je vyplavat kvalifikační kvóty na paralympiádu. A chci vyhrát, co půjde, ambice mám na padesát metrů znak a volný způsob,“ zmínil disciplíny, v nichž je úřadující evropský šampion, na znakařské padesátce i světový.

Osmý ročník Evropských her handicapované mládeže se v Brně uskuteční od 12. do 16. června. „Emil Open cílí na děti z různých školských a sociálních zařízení, účastní se závodů a přitom nejsou nikde registrovaní. Centrální podporu nemáme vůbec žádnou, bez města a kraje bychom akci nemohli pořádat,“ doplnil Zbožínek.