Na pro Čechy nejzajímavější události brněnské Grand Prix došlo ještě dřív než na středobod světové pozornosti: závod MotoGP.

Pešek dojel třetí, když dlouho bojoval mimo „medailové“ pozice. „Je to pro mně speciální pocit, něco skvělého vyhrát před tolika lidma,“ připomněl, že ze sebe shodil psychický balvan. Stejně jako na jaře v Číně, když poprvé v kariéře závod MS vyhrál. „Je to podobné, dlouho to po mně všichni chtěli. Teď už můžu jezdit víc v klidu,“ vysvětluje.

Jeho cíl zůstává jasný: dojet v MS celkově do třetího místa. Pokud se to povede, bude mít blízko k angažmá ve sdvěstěpadesátkách. „Ale na to je ještě brzy myslet. Jak bude něco hotového, všichni se to dozví,“ poznamenal Pešek, jenž se po psychicky zřejmě nejnáročnějším závodě v životě už těšil domů. Závod vyhrál Španěl Hector Faubel před Italem Pasinim.

Karel Abraham skončil v závodě dvěstěpadesátek čtrnáctý, přesto nezářil štěstím. „Dostal jsem pokutu,“ přiznal poté, co přišel od komisařů. „Dost vysokou,“ šklebil se.Tři tisíce dolarů vyfasoval za vzájemné pošťuchování se Španělem Espargarem. „Několikrát jsme se předjeli, pak mne šťouchl, tak jsem mu to vrátil. To by udělal každý,“ vysvětloval mladý Brňan.

Přiznal, že to bylo trochu dětinské. „Dokonce nás ve čtvrtek na mítinku upozorňovali, že nic podobného nemáme dělat,“ říkal po závodě, kterému dominoval Španěl Lorenzo.

Za dva body z domácího víkendu je rád. „Zvlášť poté, co nám nevyšla, jak jinak, sobotní kvalifikace. A tyk po tom tlaku, co tu doma byl,“ připomněl zřejmě už tradiční problémy.

Závod kubatury MotoGP vyhrál bez větších problémů Australan Casey Stoner před Američanem Johnem Hopkinsem. Ten si dovolil vystřelit v cíli přední kolo na oslavu a la Max Biaggi.