Vážení čtenáři, vše o Grand Prix v Brně čtěte ZDE

Naopak rohatecký Jakub Kornfeil zajel životní kvalifikaci, když obsadil čtrnácté místo. V MotoGP se na pole position postaví Španěl Dani Pedrosa. Valentino Rossi také upadl a odstartuje až z páté pozice.

Českým motocyklovým jezdcům Lukáši Peškovi ani Karlu Abrahamovi se nevydařila kvalifikace na Velkou cenu České republiky v kategorii Moto2. Pešek byl dnes na brněnském Masarykově okruhu pětadvacátý, Abraham dokonce čtyřiatřicátý, navíc se zranil. Před pravidelného účastníka šampionátu se dostal i na divokou kartu startující Patrik Vostárek, jenž byl sedmadvacátý.

Vyhrál Šoja Tomizawa z Japonska, lídr průběžného pořadí MS Španěl Toni Elías byl třetí. Abrahama, který v pátečním tréninku zazářil druhým časem, připravily o lepší výsledek hned dva pády. Po kolizi na začátku kvalifikace stihli mechanici připravit jeho motocykl k návratu na trať, brněnský pilot ale krátce poté upadl podruhé a boj s časem pro něj předčasně skončil.

Navíc musel následně vyhledat lékařské ošetření a není stoprocentně jisté, že se objeví v nedělním závodě. "Asi hodinu a půl byl v lékařské klinice na okruhu, byl napojený na přístroje, celého ho zrentgenovali a byl chvilku na kapacích přístrojích. Uvidíme, jestli ho v neděli pustí na start, nebo ne," řekl jezdcův otec Karel Abraham starší novinářům.

Hlavním problémem Abrahama byl první pád, podle všeho nezaviněný. "Jiný jezdec mu z neznámých důvodů vjel do cesty a on se musel rozhodnout, jestli do něj má narazit, nebo to položit. Bohužel se docela bouchl do hlavy," uvedl Abraham starší.

I proto tým už nechtěl, aby do kvalifikace opět nastoupil, jezdec se však rozhodl pokračovat a upadl podruhé. "Udělalo se mu nevolno, ale on se po deseti minutách rozhodl, že to zkusí," řekl Abraham starší. Podle prvních zpráv mohl jeho syn utrpět i lehký otřes mozku.

Nedařilo se ani Peškovi, který byl přitom ještě v ranním tréninku dvanáctý a zajel lepší čas než Abraham. Odpoledne ale ostatní jezdci dokázali zrychlit, zatímco pražský závodník za svým nejrychlejším tréninkovým časem zaostal o téměř šest desetin vteřiny. "To, co se odehrálo v kvalifikaci, nad tím mi zůstává rozum stát. Když najdeme dobré nastavení, které funguje, a jsem na první stránce výsledků, tak přijdu na další trénink nebo do kvalifikace a nastavení je úplně jiné. Nechtěl jsem, aby se nic měnilo, a ono se změnilo všechno," řekl zklamaný Pešek novinářům.

Od mechaniků týmu Matteoni Racing v čele s jeho majitelem se prý něčeho podobného nedočkal poprvé. "Nechápu, co se to děje, a už vůbec nevím, proč se to děje. Tohle se nestává ani v českém mistráku," kroutil hlavou Pešek, jenž po dopoledním tréninku věřil, že bude schopen bojovat s nejlepšími. Teď si v nedělním závodě příliš šancí nedává. Ani v případě, že bude motocykl správně nastavený. "Kam chcete jet z pětadvacátého místa? Tady jsou karty rozdané. Pokud se dostanu dopředu, tak to bude jen zázrak," dodal Pešek.

Jediným spokojeným Čechem v kategorii Moto2 tak byl Vostárek, jenž dokázal porazit řadu pravidelných účastníků seriálu.

MotoGP vládl Pedrosa

Španěl Dani Pedrosa na hondě ovládl kvalifikaci královské kategorie MotoGP na Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně. Druhé místo obsadil Američan Ben Spies, lídr šampionátu Jorge Lorenzo ze Španělska byl třetí, italský fenomén Valentino Rossi pátý. "Je skvělé, že jsem se po dlouhé době dostal na pole position. Naposledy se mi to povedlo v červnu v Itálii. Celý tým odvedl dobrou práci a věřím, že budeme v neděli schopni bojovat o vítězství nebo umístění na stupních vítězů," uvedl Pedrosa, který vyhrál kvalifikaci potřetí v této sezoně a pošestnácté v kariéře.

Na mírně překvapivém složení první řady i skutečnosti, že Rossi bude stát na startovním roštu Masarykova okruhu až ve druhé trojici, se podepsala i série pádů v závěru. Na trati nedobrovolně skončili oba tovární jezdci Yamahy Lorenzo a Rossi, přičemž zejména devítinásobný šampion Rossi byl viditelně naštvaný. "Jsem v pořádku, což je pro mě nejdůležitější," řekl po nehodě Rossi, který už vynechal čtyři závody sezony kvůli zranění a stále není po zlomenině nohy stoprocentně fit. "Snažil jsem se tlačit na pilu, protože jsem jel rychlé kolo a mohl jsem být první, nebo druhý, ale uklouzlo mi to," uvedla italská hvězda.

Spokojený nebyl ani jeho týmový kolega Lorenzo, který také kvalifikaci kvůli pádu nedokončil a poprvé po pěti závodech nepojede z pole position. "Rozhodně to nebyla naše nejlepší kvalifikace v sezoně. Udělali jsme nějaké změny na motorce, které jsme neměli dělat. Nebyl jsem tak rychlý, musel jsem proto riskovat a výsledkem byla chyba, po které jsem letěl," přiznal Lorenzo.

Velká cena již skončila pro Španěla Álvara Bautistu, který si v dopoledním tréninku poranil záda a v nedělním závodě bude chybět. Kornfeil zajel životní kvalifikaciJihomoravský motocyklový jezdec Jakub Kornfeil obsadil čtrnácté místo v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu České republiky ve třídě do 125 ccm. Po nejlepším výsledku v sezoně i v kariéře tak do desátého závodu mistrovství světa v neděli v Brně odstartuje ze čtvrté řady. "Je to sice nejlepší výsledek, ale chtěl jsem více. Chtěl jsem jet čas pod 2:10, což se mi bohužel nepovedlo. Nenašel jsem žádného rychlého jezdce, za kterým bych se mohl vytáhnout, a musel jsem to zajet sám," řekl Kornfeil. Od dosažení stanoveného času jej dělily tři desetiny sekundy.

Svého maxima dosáhl v předposledním měřeném okruhu, kdy jel v závěsu za Britem Bradleym Smithem. "Celkově mohu být za čtrnáctou příčku šťastný," přiznal sedmnáctiletý jezdec, jenž měl v kvalifikaci problém se spojkou a následně i s brzdami.

V neděli se bude snažit rozšířit sbírku tří bodů, které v této sezoně získal. "Výchozí pozice není špatná. Je to někde uprostřed, budu mít druhé místo zleva a do první zatáčky tak budu najíždět zvenku. Budu se snažit je trochu objet a snad to vyjde," dodal Kornfeil.

Z pole position se radoval Smith, který dokázal za sebou udržet španělské soupeře včetně lídra průběžného pořadí šampionátu Marka Márqueze, vítěze předchozích pěti závodů. Ten se v kvalifikaci představil i přesto, že si v pátečním tréninku vykloubil rameno. Dnes byl Márquez čtvrtý. Mezi Smithem a Márquezem se do první řady postaví Pol Espargaró a Nicolas Terol.

Ladislav Chmelík a Andrea Toušková, kteří na Masarykově okruhu startovali na divokou kartu, se do hlavního závodu nedokázali kvalifikovat. Chmelík obsadil 30. místo s odstupem více než deseti vteřin za Smithem, Toušková byla poslední, jedenatřicátá.

Výsledky kvalifikace Velké ceny České republiky na Masarykově okruhu:

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:56,508, 2. Spies (USA/Yamaha) -0,338, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,357, 4. Stoner (Austr./Ducati) -0,360, 5. Rossi (It./Yamaha) -0,551, 6. Dovizioso (It./Honda) -0,609.

Moto2: 1. Tomizawa (Jap./Suter) 2:03,452, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,232, 3. Elías (Šp./Moriwaki) -0,289, 4. Rolfo (It./Suter) -0,342, 5. Takahaši (Jap./Tech 3) -0,693, 6. Ägerter (Švýc./Suter) -0,799, …25. Pešek (ČR/Moriwaki) -2,034, 27. Vostárek (ČR/Suter) -2,106, 34. Abraham (ČR/FTR) -2,425.

Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 2:07,146, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,484, 3. P. Espargaró (Šp./Derbi) -0,927, 4. Márquez (Šp./Derbi) -1,040, 5. Cortese (Něm./Derbi) -1,193, 6. Vázquez (Šp./Derbi) -1,528, …14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -3,167, 30. Chmelík -10,592 - nekvalifikoval se, 31. Toušková (oba ČR/Honda) -11,016 - nekvalifikovala se.