Dvojice brněnské Dukly při posledním startu na mistrovství světa neprošla mezi postupovou osmičku, Wagner obsadil čtrnáctou pozici a Kelemen skončil hned za ním. „Jel jsem pěkně, ale dlouho,“ utrousil trpce Wagner, který zajel čas 1:01,586 minuty.

Na postup mu scházelo přes osm desetin sekundy. „Věřil jsem si, že pojedu rychleji aspoň o vteřinu,“ litoval
Bronzový evropský medailista v pevném kilometru z roku 2015 stále dohání manko po zranění kolena, kdy čtyři měsíce netrénoval.

„Deficit se projevil. První pětistovka byla v pohodě, ale v závěru se ukázalo, že nemám dostatečně natrénováno,“ uznal.

Kelemen si poprvé kariéře zajel kilometr s pevným startem na dřevěné dráze a časem 1:01,723 si vytvořil osobní rekord. „Kdybych ho jel znovu, snažil bych se rychleji rozjet, vysekalo by mně asi stejně, Bohužel jsem nevěděl, co od toho čekat, a trochu potřebuji naladit posed,“ přemítal.

Soustředil se hlavně na keirin, v němž v Apeldoornu obsadil třináctou pozici. „Všichni dobří sprinteři a keirináři pocházejí z bývalých kilometrářů a cítím, že v delších disciplínách mám rezervu. Když budu častěji jezdit kilometr, může mě to posunout o kus dál ve sprintu i keirinu. Jsem rád, že jsem ho jel,“ pronesl Kelemen. Titul získal domácí Jeffrey Hoogland.

Premiéru na mistrovství světa si v keirinu odbyla Sára Kaňkovská z Dukly Brno. Devatenáctiletá závodnice neprošla do druhého kola. V první jízdě ji rozhodil pád hongkongské soupeřky. „Zaváhala jsem, když jsem se ohlédla a chybělo mi to, už jsem to nestihla. V opravě jsem neměla tolik čekat, ale sama zaútočit,“ mrzelo Kaňkovskou.

Skončila sedmnáctá a po vyřazení se neubránila slzám. „Přejde mě to, ale teď to mrzí, cítila jsme se dobře. Vím, z čeho se ponaučit,“ doplnila juniorská mistryně světa i Evropy v keirinu.

Mistryní světa se stala Nicky Degrendeleová z Belgie. „Sára měla velkou premiéru a ještě se s top závodnicemi musí vyjezdit. Výkonnostně ukázala, že s nimi jet může, ale styl závodění je prostě jiný, než je zvyklá. Má talent a za pár let vyzraje,“ hodnotil reprezentační kouč sprinterů Petr Klimeš.

Nejlepším výsledkem brněnských dráhařů v Nizozemsku je sedmá příčka týmového sprintu. „Říkal jsem na začátku šampionátu, že každé umístění do desítky bude super. Podařilo se nám jen v týmovém sprintu, což je nejsvětlejší bod našeho vystoupení,“ uvedl Klimeš.