Zkušenou hráčku jihomoravského celku vyřadil ze hry pozitivní test na koronavirus a místo prestižního duelu nastoupila do karantény. „Sport je teď takhle rizikový a věděly jsme, do čeho jdeme. Může se to stát komukoli, nejsem první ani poslední, která zůstala v zahraničí. Jde o nepříjemnou situaci, ale beru ji normálně a hlavně je dobré, že nemám vážné příznaky,“ říká Jurčenková.

Ve Francii zůstala z výpravy Žabin jako jediná, hráčky i realizační tým se do České republiky vrátily už v pátek. „Z vedení tady sice chtěl být někdo se mnou, ale přišlo mi to zbytečné. Cítím se dobře a navíc jsem v kontaktu i s lidmi z Bourges, kdybych náhodou něco potřebovala,“ praví Jurčenková.

Brňanky odcestovaly do Francie v úterý ráno, tedy den po domácí porážce 49:79 s Bourges. „Až v noci z úterý na středu jsem na hotelu dostala zimnici a cítila, že se něco děje. Hned od rána jsem se izolovala a požádala o test, abych předešla nějakým komplikacím,“ vypráví Jurčenková.

Basketbalistky brněnských Žabin (v bílém) podlehly favorizovanému Bourges také ve druhém utkání osmifinále EuroCupu.
Žabinám se ve Francii zázrak nepodařil

Výsledek? Pozitivní. Její spoluhráčky i trenéři proto okamžitě podstoupili dvojí testování. V izolaci skončila jen Jurčenková, ostatní byli negativní. „Zůstala jsem na stejném pokoji, co jsem byla od začátku a v hotelu se o mě velmi pěkně starají. Dostávám dobré jídlo a neustále se mě ptají, jestli něco nepotřebuju,“ hlásí Jurčenková z Francie.

Šestatřicetiletá pivotka od té doby tráví čas výhradně na pokoji, dny v karanténě jí prý přesto utíkají rychle. „Moc se toho tady dělat nedá. Čtu knihy, hodně se dívám na filmy a seriály na Netflixu, o víkendu jsou zápasové dny, takže dost sleduju různé basketbaly. Taky jsem samozřejmě v kontaktu s rodinou a kamarády,“ líčí.

NÁVRAT DOMŮ

A kdy dostane zelenou k návratu přes hranice? „Buď v neděli večer nebo v pondělí ráno mě budou po pěti dnech v karanténě testovat. Když bude výsledek negativní, můžu odjet. Pokud vyjde pozitivní, ještě dva dny počkám,“ vysvětluje Jurčenková.

Vážné příznaky covidu jí naštěstí minuly. „Nebylo mi úplně zle, zvládla jsem normálně fungovat, ale cítím se trochu nemocná, takže přes den odpočívám a pospávám. Každým dnem je mi líp, teploty jsem měla slabé a pouze jeden den, teď mám víceméně jen kašel,“ prozrazuje.

Tomáš Hořava v zápase podzimní části III. třídy skupiny C na Hodonínsku.
Vesnický fotbal má své kouzlo. V Radějově se mi líbí, pochvaluje si Tomáš Hořava

Kromě ní do zápasu s Bourges nenaskočily ani nemocné opory Žabin Petra Záplatová a Natálie Stoupalová, kouč Viktor Pruša tak měl k dispozici jen šest hráček. „Zápas jsem sledovala a bylo mi líto, že děvčata musela odehrát zápas v takové sestavě. Musím ale je i celý realizační tým pochválit, zvládly ho důstojně na tu situaci, v jaké jsme byly,“ praví Jurčenková.

Její spoluhráčky v okleštěné sestavě podlehly favorizovaným Francouzkám 55:94. „Myslím, že Bourges je možná i adept na vítěze EuroCupu. Doma nám zápas proti němu nevyšel podle představ, ale do Francie jsme jely, abychom hrály vyrovnaně, což bohužel nakonec nevyšlo,“ smutní Jurčenková.

Žabiny i přes hořký konec v soutěži zanechaly při premiérové účasti ve druhé nejprestižnější evropské soutěži výraznou stopu, když se probojovaly mezi šestnáct nejlepších týmů. „Před sezonou jsme takové velké cíle ani neměly. Postup ze skupiny jsme si přály a když jsme v dalším kole postoupily přes Miškolc, byly jsme spokojené. S úspěchem ale roste chuť a chtěly jsme ještě dál, což se nepodařilo,“ zhodnotila vystoupení Žabin na mezinárodní scéně Jurčenková, jež se do brněnského celku vrátila v létě po sedmi letech.