Několik plavců na start raději nenastoupilo a řada jich závod nedokončila včetně Jany Pechanové a Rostislava Vítka.

Pořadatelé kvůli teplé vodě v moři u městské pláže Ťin-šan posunuli start na dřívější dobu o dvě hodiny, takže se začalo závodit už v šest hodin ráno místního času. Už v tu dobu měla voda 30,5 stupně Celsia, což je těsně pod doporučeným limitem. Když začalo pálit slunce, vyskočila teplota moře na 32 stupňů, čímž limit překročila.

Německý favorit Thomas Lurz a Američan Alex Meyer se rozhodli v takových podmínkách nestartovat, obhájce titulu Ital Valerio Cleri odstoupil po čtyřech hodinách. „Je to moc horké a nebezpečné,“ uvedl podle agentury AP. „Vůbec se nemělo závodit, rozhodčí jsou nezodpovědní. O sportovce jim moc nejde,“ zlobil se Cleri.

Naštvaná byla i Němka Angela Maurerová, i když získala stříbrnou medaili. „Voda byla moc teplá. Namíchlo mě, když mi trenér v šestém kole řekl, že voda má 31 stupňů a my musíme bez ohledu na to plavat dál. Nemáme na výběr. Co bychom mohli dělat během závodu? Nemůžeme nic změnit. Musíme věřit trenérům a rozhodčím,“ uvedla bývalá mistryně světa a Evropy.

Podle bronzové Italky Alice Francové nebyl pro plavce závod v takových podmínkách bezpečný. „Nejsme stroje. Voda byla příliš teplá, nedalo se v ní zaplavat dobrý výkon,“ prohlásila.

Závod mužů dokončilo 19 plavců, deset jich odstoupilo a šest neodstartovalo. Žen dorazilo do cíle 17, čtyři vzdaly. Dvě plavkyně se rozhodly nestartovat, jednou z nich byla loňská šampionka na této trati Linsy Heisterová z Nizozemska.

Podle Dennise Millera z mezinárodní federace FINA nebyl závod zastaven ani po překročení teplotního limitu proto, že vedoucí skupinky v obou kategoriích vypadaly plné sil. Organizátoři prý také měli závod dostatečně zabezpečený, když na místě byli dva lékaři a řada doprovodných lodí na trati.

„Těch 31 stupňů je směrnice, ne pravidlo,“ prohlásil Miller. „Musíme brát v potaz, jak plavci ve vodě vypadají a jak je trenéři zásobují. Je to na koučích, oni mají závodníky na starost. Když se ohřála voda na 31 stupňů, diskutovali jsme o tom, zda závod přerušit. Ale vedoucí plavci měli svižné záběry, tak jsme se rozhodli pokračovat,“ dodal funkcionář.

Tvrdil, že závod byl bezpečný. „Všichni, kdo doplavali, vypadali dobře. Když měl někdo potíže, tak z vody vylezl. Někteří byli zkrátka lépe připravení než ostatní. Většina závod dokončila,“ prohlásil Miller.

Teplotu vody plavci a jejich doprovod zvlášť bedlivě sledují od loňského tragického úmrtí Američana Frana Crippena, jenž při závodu Světového poháru v Dubaji zkolaboval. Jeho bezvládného těla si nikdo nevšiml a bylo objeveno až po dvou hodinách.