Ve své nejoblíbenější disciplíně kraulařské dvoustovce zaostal tři vteřiny za osobním maximem a další sekundy za nejlepšími plavci. „Květoš má psychickej blok z velkých závodů. Byť má dobrou formu, bere to hrozně moc zodpovědně,“ poznamenává jeho znojemský kouč Jiří Kyněra.

Ten po olympiádě vystřídá neúspěšnou reprezentační trenérku Jaroslavu Passerovou. České plavání prožívá temné údobí. Přestože Martin Verner nebo Tomáš Fučík v Pekingu výrazně vylepšili české rekordy, nestačí to ani na semifinále. Žádný český plavec zatím nepostoupil z rozplaveb. „Svět pracuje úplně jinde. Budeme muset změnit celý systém,“ ví kouč.

Váš svěřenec Květoslav Svoboda neuspěl ani v jedné ze tří disciplín, ve kterých nastupoval. Asi je to velké zklamání…

Já bych začal jinak. Květoš v rozplavbách na dvoustovce znak vylepšil své maximum asi o půl vteřiny. Určitě nebyl na Peking špatně připravený. Ale nezvládá tlak při svých elitních kraulařských disciplínách. Trať rozjede dobře, ale v závěru jakoby křečuje. Je těžké to popsat. Na konci, kdy by měl stupňovat tempo, sice vydá až třínásobnou dávku energie. Ale má to opačný efekt. Zkrátí záběr a stojí na místě.

Je to v jeho psychice?

Květoš mi před olympiádou připadal psychicky a možná i fyzicky unavený. Pořád je tam nějaký blok

Dá se ten jeho blok nějak odstranit?

Víte, že s ním pracují dva psychologové. On se prostě musí oprostit od toho tlaku. Pořád si myslí, že patří mezi nejlepší evropské plavce a musí něco dokazovat. Ale nikdo od něho teď nečeká velké výsledky. V době, kdy zaplaval svůj rekord, patřil mezi šest nejlepších na světě. Pod 1:48 minuty dřív zaplaval jeden Američan, teď jich je jen ve Státech dvacet. A na celém světě šedesát. Květoš by se měl soustředit jen na vylepšování svých maxim.

Tak jako včera na dvoustovce znaku…

V doplňkových disciplínách si to tolik nepřipouští. Prostě si jede na osobák a fakt si ho udělá.

Svoboda není jediným českým plavcem, kterému se nedaří. I ostatní se zatím v Pekingu neprosadili.

Michal Rubáček ještě nestartoval. Když si zaplave na motýlovi osobák, určitě by to byl úspěch. Ale svět je už je jinde.

Po olympiádě se stanete, reprezentačním koučem. Co budete chtít změnit?

Abych řekl pravdu, bude se muset změnit celý systém. V prvé řadě musíme pracovat víc intenzivně. Lidé si myslí, že za málo práce budou dobré výsledky. Je potřeba dělat výkonnostní i vytrvalostní testy. Musíme posbírat zkušenosti od jiných států, účastnit se seminářů. Doufám, že ten nový systém trenéři pochopí.