Nejprve pomohla mládežnickému týmu Next Generation k sedmému místu na euroligovém turnaji pro týmy v kategorii do osmnácti let a v sobotu patřili k nejvytíženějším hráčům A týmu Basketu při porážce 82:101 se suverénním Nymburkem, jehož nyní čekají čtyři zápasy v prestižní evropské soutěži. „Kluci dostali příležitost, pro některé asi překvapivě, ale pro mě ne, protože jsem je viděl v týdnu před zápasem,“ uvedl brněnský kouč Lubomír Růžička.

Nejvíc prostoru ze sedmnáctiletých hráčů dostal na domácí palubovce proti Nymburku pivot Husták, který odehrál dvaadvacet minut a třiadvacet sekund. Jen dva dny po návratu z mládežnické Euroligy v Turecku naskočil i do duelu s USK Praha, v němž odehrál víc než dvanáct a půl minuty. Brňané prohráli 64:66. „Ondra výkonnostně roste týden po týdnu a stává se jasně stabilním členem naší rotace,“ prohlásil Růžička.

Husták se navíc s dvanácti body stal proti Nymburku třetím nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Křivánek strávil na hřišti přes dvacet minut, Nečas víc než třináct a půl. „Kluci si musejí projít těmi situacemi na hřišti, na lavičce se ještě nikdo nenaučil hrát. Jsou velmi vnímaví, učenliví a nejdůležitější je, že jsou hladoví. Basket je hned se školou pro ně priorita číslo jedna, v hale tráví nespočet hodin a snaží se na sobě makat. Jsem rád, že takové hráče máme,“ pochvaloval si Růžička, jenž je v Brně už druhou sezonu.

Křivánkovi uvolnil místo v sestavě první rozehrávač týmu Viktor Půlpán, jenž chyběl Brňanům kvůli zranění. „Jednalo se o výron hlezenního kloubu, který si vyžádá pauzu deset až čtrnáct dní. Viktor ale šel už v úterý do plné zátěže,“ prozradil Růžička.

Jeho tým vstoupil do nadstavbové části ze čtvrté pozice a v šesti duelech zvítězil jen v jejím úvodu nad Opavou 101:99 v prodloužení. Nyní Brnu patří páté místo. „Jsme ve skupině nejlepších celků soutěže, čtyřikrát jsme hráli venku, dvakrát s Nymburkem, je to zkrátka souhra víc okolností. Máme tři a půl týdne do startu play-off a věřím, že připravíme družstvo tak, aby bylo hladové po úspěchu,“ pravil Růžička.

Basketu chyběl čtrnáct dní také kouč Růžička, po jeho návratu z karantény však Brňané kvůli covidu v kádru Kolína, Opavy a Pardubic měli dvoutýdenní pauzu. „Nebylo příjemné, že když jsem se vrátil, všechna tři utkání byla posunuta. Doba je specifická, člověk míní, covid mění. Přistupujeme k tomu tak, abychom udrželi v týmu tréninkový morál a připravili se na vrchol sezony,“ líčil brněnský kouč.

Pokud tedy play-off začne. „Obavy kvůli covidu jsou na místě, byl bych špatný člověk, kdybych jasně řekl, že všechno zvládneme. Jsem ale opravdu mile překvapen, jak si kluby v mužské lize vycházejí vstříc a jak profesionálně k situaci přistupují. S tímto přístupem věřím, že se liga dohraje, i třeba v nějakém sníženém počtu zápasů,“ dodal Růžička.